O Targówku i wojnie

Na ten moment czekali uczestnicy 2 konkursów międzyszkolnych i 2 konkursów szkolnych w SP 22 z Oddziałami Integracyjnymi. W tej właśnie szkole 29 maja ogłoszono wyniki.

W VIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Targówku „Nie taki Targówek straszny, jak go malują” wzięło udział 73 uczniów z 9 szkół. W kategorii klas V-VI I miejsce zdobyła drużyna z SP 84 w składzie: Alicja Barbachowska, Paweł Góra, Kamil  Smykiewicz. II m miejscem podzieliły się zespoły z SP 42 (Magdalena Kiełbus, Miłosz Raguszewski, Agata Rokicka) i SP 84 (Igor Kacalski, Oskar Marchewka, Wojciech Nowicki). III miejsce przypadło drużynie z SP 277, w składzie: Blanka Gołos, Anita Ryżko, Monika Ryżko. Przyznano również wyróżnienia drużynom z SP 42 i SP 206.

W kategorii klas młodszych najwyżej ocenione zostały drużyny z SP 52, które uzyskały: I miejsce (Maciej Habza, Hanna Nyk, Karolina Skurzak) i II miejsce (Paulina Hoppe, Zuzanna Janas, Karolina Stefańska). III miejsce wywalczyła drużyna z SP 275 w składzie: Magdalena Molenda, Antonina Nowak, Szymon Zieliński.

W VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa w dziejach mojej rodziny” uczestniczyło 42 uczniów z 10 szkół, nie tylko z Targówka.

Wśród 7 laureatów było po 2 uczniów z SP 52 (Iga Banulska i Anna Król) i z SP42 (Bartosz Dobrzyński i Nikola Podlecka) oraz: Wiktoria Mazurek z SP 28, Pola Sawicka z SP 275, i Aleksandra Wiśniewska z SP 314. Wyróżnienia otrzymali uczniowie z SP 52: Kamil Hartman, Zuzanna Skurzak i Wiktor Typa oraz uczniowie SP 275: Martyna Kwiatkowska i Karol Nowak.

Laureaci otrzymali nagrody, ufundowane przez Urząd Dzielnicy Targówek: zestawy plastyczne i drobny sprzęt komputerowy oraz, ufundowane przez Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – książki.

Nagrody wręczyli: senator Marek Borowski, burmistrz dzielnicy Targówek Sławomir Antonik, Regina Głuchowska oraz aktorzy: Maciej Brzoska z serialu „Na Wspólnej” i młody, pięknie śpiewający Karol Osenkowski. Oprócz laureatów gratulacje otrzymali nauczyciele, przygotowujący uczniów oraz członkowie rodzin i przyjaciele – za podzielenie się wspomnieniami z uczestnikami konkursów. Podziękowano też Reginie Głuchowskiej – prezes OB TPW i nauczycielce historii Małgorzacie Zarzyckiej.

Pomocy i oparcia organizacyjnego udzielała dyrektor SP 22 Anna Nadolska-Buczyńska. Podobnie jak w roku ubiegłym, koordynatorką wszystkich działań była Katarzyna Spoczyńska-Król. W rozmowie z przedstawicielką naszej redakcji zwróciła uwagę na ciekawe zakończenie pracy konkursowej, w której Karol Nowak wykorzystał pamiętniki swego dziadka, a w zakończeniu zapowiedział: „Zamierzam dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinie mojej babci Zosi. Oczami 7-letniej dziewczynki wojna na pewno będzie wyglądała inaczej. Już od jutra zacznę spisywać wspomnienia babci”. To dobre rokowanie na kolejną edycję konkursu.

K.