Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Wakacje pod znakiem metra

Czy pamiętają Państwo jeszcze kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi w listopadzie 2014 r.? Politycy Platformy Obywatelskiej obiecywali mieszkańcom Białołęki, iż metro już wkrótce połączy tę dzielnicę z innymi częściami miasta. Teraz okazuje się, że te zapowiedzi były jedynie kiełbasą wyborczą – metra na Białołękę nie będzie. Zawiedzeni mieszkańcy biorą jednak sprawy w swoje ręce.

Ileż to było szumnych zapowiedzi, jak wiele zrobią radni partii rządzącej po ich wyborze na kolejną kadencję. Powstawały projekty i wizualizacje, niektóre gazety wprost ociekały od artykułów promujących radnych, którzy mieli zapewnić mieszkańcom Białołęki metro do ich dzielnicy. Ten festiwal obietnic się sprawdził – niestety, tylko pod względem zdobywania głosów wyborców. Mieszkańcy mieli przecież prawo uwierzyć, że partia sprawująca całkowitą władzę od szczebla dzielnicowego, przez miejski, aż po centralny, faktycznie może i chce przybliżyć mieszkańców Białołęki, zwłaszcza wschodniej, do innych rejonów Warszawy. Często mimo licznych zastrzeżeń popierali przedstawicieli PO z tego właśnie względu. Niestety, po wyborach okazało się, że metra nie będzie.

Mieszkańcy Białołęki w tej sprawie nie chcą jednak odpuścić. Zawiązała się oddolna inicjatywa, którą współtworzy nasze stowarzyszenie, reprezentowane przez wolontariuszy Inicjatywy Mieszkańców Białołęki. Zamierzamy uświadomić decydentom, jak bardzo oczekiwaną inwestycją jest budowa choćby jednej stacji metra na terenie tej dzielnicy. Pod wnioskiem do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisało się przeszło 9 tys. osób, a liczba ta ciągle rośnie.

Pierwsze reakcje warszawskiego ratusza można sprowadzić do klasycznego stwierdzenia: „nie da się”. Mieszkańcy jednak się nie poddają, bo chociażby na przykładzie szpitala na Białołęce mogliśmy się już przekonać, że „chcieć to móc”!

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
www.inicjatywa.waw.pl
facebook.com/InicjatywaWAW