Świętowanie przy „Kuźni”

W sobotę 12 września Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga” zaprosiła na podwójne świętowanie: „Pożegnanie lata” i jubileusz Spółdzielni pod hasłem „45 lat – budujemy, mieszkamy i bawimy się razem”. Na placu przy klubie „Kuźnia” stanęła scena i wiele urządzeń do zabaw dla dzieci: duża dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, eurobange. Chętni mogli przejechać się quadem lub na koniku ze stajni „Matały”, zajrzeć do wnętrza wozu Straży Pożarnej, a także wziąć udział w różnych konkursach.

Ze sceny serdecznie powitała wszystkich Marzena Adamczyk. „Komu zimno – zapraszam! Zrobimy rozgrzewkę.” Po tych słowach pani Marzeny na scenę wstąpiło kilkanaścioro dzieci w różnym wieku; najmłodsza z nich, Ania, miała 3 lata. Zaczęło się od spokojnego tańca ram-tam-tam; potem rytmy były coraz żywsze: ciapalaga, boogie woogie, taniec arabski, łaka-łaka. Dzieci starały się jak najwierniej naśladować ruchy i gesty pani Marzeny.

Potem przed sceną dwie drużyny rywalizowały w ustawianiu wieży z klocków, posługując się sznurkami.
Gdy pogoda nieco się poprawiła, przybyło uczestników; także tych o zainteresowaniach artystycznych. Mogli wziąć udział  na przykład w konkursie rysunkowo-plastycznym „Tu mieszkam”. W grupie 3 – 5-latków najlepsze prace wykonali: I miejsce – Karolina Sikora, II – Lena Sztuk, III – Franciszek Zarzycki; w grupie 6 – 8-latków: I – Julia Matłach, II – Maja Klos, III – Zuzia Smoleń; w grupie 9 – 12-latków: I – Kamil Kwiatkowski, II – Zofia Koch, III – Diana Neuhorn; w grupie 13 – 16-latków: I – Dominik Serafin, II – Jakub Cackowski, III – Nina Abramov.

Włodzimierz Michalczyk poprowadził konkurs „Co wiem o Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga” dla dzieci w wieku 8 – 13 lat. Spośród 9 uczestników I miejsce zdobył Jakub Cackowski, II – Dominika Nagadowska, III – Gabriela Kuźnicka.

Dzięki licznej grupie sponsorów (firm i darczyńców indywidualnych) wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody.
O godzinie 15.00 oficjalnego otwarcia festynu dokonał prezes zarządu  RSM „Praga” Andrzej Półrolniczak. Burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki wręczył prezesowi list gratulacyjny. Na urodzinowym torcie zabłysły świeczki. Przed stołem ustawiła się kolejka. Wszyscy chętni zostali poczęstowani tortem.

Na scenie wystąpiły tańczące dzieci z Klubu „Kuźnia”, potem dzieci z formacji tanecznej i fitness Klubu „Forma”.
W plenerze pod namiotami prezentowały się kluby osiedlowe RSM „Praga”: „Arkona”, „Kołatka”, „Nasz Klub” i „Pinokio”. W plenerowej modelarni instruktor ZHP Krzysztof Najberg zapraszał do składania modeli latających z ekologicznego drewna. Policjanci znakowali rowery uczestnikom festynu. Pod namiotem Spółdzielni Lekarskiej „Medica” prowadzono badania spirometrii. Program zdrowotny dla dzieci realizowała Policealna Warszawska Szkoła Medyczna – filia przy ul. Ząbkowskiej 42.

Organizatorzy zadbali o przyjemności nie tylko dla ducha. Dla uczestników festynu przygotowano ciasta, owoce i grochówkę oraz cukierki krówki z logo RSM „Praga” na opakowaniu.

W festynie udział wzięło 150-200 osób.

Pana Andrzeja Półrolniczaka, pełniącego funkcję prezesa zarządu RSM „Praga” od listopada 1994 roku, zapytaliśmy o najważniejsze dla Spółdzielni sprawy.

Oto jego odpowiedź: „Od powstania w 1970 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga” działa w tym samym kształcie, rozwija się, buduje nowe domy, dbamy o nasze budynki, prowadzimy remonty oraz kompleksową termomodernizację, urządzamy place zabaw, siłownie plenerowe, boiska. Dbamy również o wspólną przestrzeń osiedlową. Wykonujemy najważniejsze remonty, dzięki którym stan techniczny budynków jest bardzo dobry. Od 5 lat praktycznie nie podnosimy opłat czynszowych – tych, które są zależne od Spółdzielni. Mimo że opłaty za ciepło rosną, w RSM „Praga” – maleją, bo dzięki pracom termoizolacyjnym uzyskujemy bardzo duże oszczędności w zużyciu ciepła. Po przeprowadzeniu prac dociepleniowych oraz wymian instalacji, coraz więcej środków finansowych kierujemy na remonty klatek schodowych oraz wejść do klatek schodowych, aby nasze budynki wyglądały na miarę XXI wieku. Duże znaczenie ma działalność społeczno-oświatowa naszej Spółdzielni. Kluby osiedlowe cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób w starszym wieku. Dla mieszkańców organizujemy festyny, np. z okazji Dnia Dziecka, Pożegnania lata, w tym roku połączone z jubileuszem Spółdzielni, czy festyny z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W ostatnich latach nasza Spółdzielnia otrzymała wiele nagród w ogólnopolskich rankingach zajmując pierwsze miejsca, w tym m.in. w kategoriach: zarządzanie, Spółdzielnie duże inwestujące oraz Spółdzielnie największe z przychodem z inwestycji.

Stan gospodarczy i finansowy RSM „Praga” jest bardzo dobry, co potwierdziły badanie finansowe przeprowadzone przez biegłych rewidentów oraz lustracja Związku Rewizyjnego. Przez cały czas budujemy nowe domy – tanio i dobrze, np. na Pradze Północ (przy ul. Namysłowskiej 6c), na Targówku (przy ul. Remiszewskiej 17). W budynkach RSM Praga zamieszkuje co czwarty mieszkaniec Pragi.”        

K