Zwierzęta, ptaki i … książki

Na terenie ZOO otwarty został obiekt, jakiego nie było w 75-letniej historii Ogrodu. W pobliżu pawilonu z żyrafami i kawiarenki stanęła czerwona budka z książkami i logo Rotary. 22 września ten Przystanek Książka (BookStop) uruchomili działacze Klubu Rotary Warszawa Józefów wraz z dyrektorem ZOO dr. Andrzejem Kruszewiczem.

„Pomysłem BookStopu zainteresował nas Andrzej Cieślawski z warszawskiego klubu City. To on „sprzedał” nam ideę i pomysł oraz dostarczył potrzebną dokumentację. Wszyscy członkowie klubu od razu zaakceptowali ten pomysł. Pierwszy BookStop ufundowany przez macierzysty klub Andrzeja stoi od roku w Konstancinie, my szukaliśmy dla naszego odpowiedniej lokalizacji w Warszawie” – wspomina Angelika Przeździek, prezydent klubu.

Pomocny okazał się Wojciech Lejwoda, członek klubu, właściciel kawiarenki Przy Żyrafiarni, który złożył propozycję dyrektorowi Andrzejowi Kruszewiczowi. Pomysł Przystanku Książka w ZOO bardzo się spodobał. „Propozycję przyjąłem z wielkim entuzjazmem – potwierdza dyrektor. - Szacunek dla książki mam od dziecka: mama pracowała w drukarni, ojciec – introligator, ze starych książek robił w domu cudeńka, które często czytałem. Moim marzeniem było napisać w życiu choć jedną książkę. Napisałem dwadzieścia i ciągle mam niedosyt…. Nie znam w Polsce ogrodu zoologicznego, który miałby Przystanek Książka. U nas jest teraz szansa, by przeczytane książki przekazać innym i skorzystać z tych, które ktoś przeczytał.”

Jak korzystać z tej oferty? Regulamin zachęca, by po wybraniu interesującej książki czytać ją na pobliskiej ławce, a gdy zabraknie czasu – wziąć do domu; przy kolejnej wizycie w ZOO położyć na poprzednim miejscu lub przynieść w zamian inną pozycję. Książka ma służyć także innym czytelnikom, więc nie należy jej niszczyć, robić notatek itp.

Pan Marcin z kawiarenki Przy Żyrafiarni obserwuje spore zainteresowanie książkami w czerwonej budce wśród odwiedzających ogród, a także pracowników ZOO. Sam wypożyczył „Puszczę Mazowiecką” i „Mokradła Mazowieckie”, chce wzbogacić księgozbiór dziełami Marka Hłaski.

BookStop w ZOO został w całości sfinansowany (ok. 11,5 tys. zł) przez Klub Rotary Warszawa Józefów z darowizn, zbieranych w ramach OPP. Projekt wpisuje się w międzynarodowy program „Literacy”, który ma na celu propagowanie czytelnictwa na całym świecie oraz walkę z analfabetyzmem.          

K.