EkoPraga w Galerii Wileńskiej

Zioła w doniczkach w zamian za elektrośmieci, zabawki z materiałów odnawialnych oraz miód wyprodukowany przez pszczoły mieszkające na dachu Galerii – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników akcji EkoPraga, która odbyła się w miniony weekend w Galerii Wileńskiej.

14-15 listopada śmiało można nazwać ekoweekendem, a to za sprawą Galerii Wileńskiej, która zorganizowała w te dni IV już edycję akcji EkoPraga, mającej na celu popularyzację wśród mieszkańców Pragi zachowań proekologicznych. Jako że dobre nawyki najlepiej wpajać od najmłodszych lat, akcja skierowana była głównie do dzieci.

Podczas ekoweekendu, w specjalnie zaaranżowanej strefie na pierwszym piętrze, w trakcie prowadzonych dla nich zajęć i gier, najmłodsi poznawali zasady dbania o środowisko naturalne, m.in. taką, że niektóre produkty, przeznaczone do wyrzucenia, mogą się jeszcze przydać. W kąciku kreatywnym, wykorzystując materiały odnawialne, stworzyły latającą pszczołę, unikalny przybornik na biurko, grzechotki, podkładki pod kubek, a także karmnik dla ptaków.

Wielką atrakcją sobotniego popołudnia były lekcje prowadzone przez „profesora ekologii”, w ciekawy sposób odpowiadającego na ważne pytania: z czego składa się powietrze i jakie właściwości mają wchodzące w jego skład pierwiastki. Profesor zamieniał się od czasu do czasu w pirotechnika, prezentując efektowne doświadczenia z wykorzystaniem materiałów używanych podczas realizacji efektów specjalnych w teatrze czy w filmie, np. nitrocelulozy, papieru pirotechnicznego czy lycopodium. Podczas lekcji poświęconej dwutlenkowi węgla, profesor prezentował niekonwencjonalne pompowanie balonów, ciężkie bańki mydlane wypełnione CO2 oraz tzw. ciężki dym. Gdyby tak były prowadzone lekcje w szkole, nikt nie miałby kłopotów z chemią.

Motywem przewodnim imprezy były jednak pszczoły i ich ochrona, dlatego w ekostrefie pojawił się pszczelarz, od którego dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie, jak wygląda praca pszczelarza i narzędzia, jakimi się on posługuje oraz jak założyć własny ul. Nauczyły się odróżniać pszczoły robotnice od królowej, a także poznały takie ciekawostki, jak ta, że pszczoła w ciągu swego życia, a trwa ono ok. 5 tygodni, zbiera zaledwie niecałą łyżeczkę miodu i że w jednym ulu może być 80 tysięcy pszczół.

Wiadomości te pozwoliły nie tylko dzieciom, ale i nam, dorosłym, uzmysłowić sobie ogrom pracy, jaki pszczoły dla nas wykonują, a także docenić działania Galerii Wileńskiej, która stawiając wiosną tego roku na dachu swojego obiektu pierwsze ule dla pszczół, zaczęła propagować miejskie pszczelarstwo w Polsce. Obecnie na dachu Galerii znajduje się sześć uli, z czego dwa są dwupiętrowe. Nad pasieką czuwają eksperci z firmy „Pszczelarium”, pszczoły są też pod kontrolą weterynaryjną. Wytworzony miód jest badany pod kątem jakości i pod kątem obecności metali ciężkich. Dotychczasowe doświadczenia wykazały, że jest on pełnowartościowy i spełnia wszystkie „miodowe” normy. Widocznie pszczoły z dachu Galerii Wileńskiej dobrze się tam czują, skoro w swoim pierwszym sezonie zebrały aż 100 kg miodu.

Tematyce pszczelarskiej poświęcony był też konkurs plastyczny „Pszczoły – lubię to!”, w którym wzięły udział praskie szkoły podstawowe. Na prace plastyczne uczniów, przedstawiające życie pszczół, można było głosować przez dwa tygodnie na facebooku. W niedzielne popołudnie nastąpiło ogłoszenie wyników. Pierwsze miejsce zdobyła dziesięcioletnia Wiktoria Dudzińska ze Szkoły Podstawowej nr 258, drugie miejsce - Borys Suelek ze Szkoły Podstawowej nr 354, a trzecie – Wanessa Bienias ze Szkoły Podstawowej nr 258. Zostało przyznane także wyróżnienie dla Wiktorii Wielgosz z tej samej szkoły. Zwycięska placówka otrzymała 1500 zł, a uczniowie – dyplomy i nagrody.

Przez cały weekend w ekostrefie wyświetlane były edukacyjne ciekawostki, dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Później, w przeprowadzonych na ich podstawie quizach i konkursach, można było wygrać np. słoiczki miodu wyprodukowanego przez pszczoły mieszkające w ulach na dachu Galerii Wileńska.

Na parkingu na poziomie 0, jak co roku, przeprowadzona została zbiórka elektrośmieci. Każdy, kto w ekologiczny weekend oddał do specjalnego kontenera odpady elektroniczne i miał ze sobą Kartę Stałego Klienta Galerii Wileńskiej, otrzymał świeże zioła w doniczce. Ponadto, na drugim piętrze Galerii można było zobaczyć wystawę fotografii przedstawiających pszczoły przy pracy, autorstwa użytkowników portalu Ekologia.pl.

Akcja EkoPraga i ule na dachu to nie jedyne działania Galerii Wileńskiej na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przy okazji przebudowy w 2013 roku zastosowano szereg rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie zużycia energii i wody. Jeżeli dodamy do tego zwiększenie roślinności w obrębie obiektu i zamontowanie budek dla ptaków, to otrzymamy przykład instytucji prawdziwie proekologicznej.

Joanna Kiwilszo