Wigilijna Pomoc Sąsiedzka

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, kiedy każdy z nas chce być z rodziną i spędzić je radośnie. Nie wszyscy mają taką możliwość, ale jest wiele inicjatyw, które aktywizują wzajemną życzliwość. Od 20 listopada do 4 grudnia na terenie 6 dzielnic Warszawy: Białołęki, Pragi Północ, Pragi Południe, Wawra, Wilanowa i Woli będą trwały kwesty w sklepach, realizowane jako projekt charytatywny „Wigilijna Pomoc Sąsiedzka”.

Podobna akcja, Wielkanocna Pomoc Sąsiedzka, została przeprowadzona w kwietniu 2015 r. Organizatorem listopadowej akcji jest Komitet Społeczny Wigilijna Pomoc Sąsiedzka, zaś lokalnymi partnerami są fundacje i kościoły: Fundacja Czynów Niezwykłych „Rzeka Życia”, Fundacja Chrześcijańska Niebo, Kościół Chrześcijan Baptystów I Zbór w Warszawie, Społeczność Chrześcijańska Południe oraz Społeczność Chrześcijańska Północ.

Organizatorzy akcji chcą zachęcić mieszkańców dzielnic do zaangażowania się w sąsiedzką pomoc: mieszkańcy-mieszkańcom. Celem akcji jest przekazanie zakupionych produktów osobom potrzebującym. Partnerzy akcji będą współpracować z dzielnicowymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, które przygotują  nam listy osób w trudnej sytuacji materialnej. Paczki  chcemy przygotować tak, aby odpowiadały potrzebom obdarowanych – mówi Magda Adamiec, ze Społeczności Chrześcijańskiej Południe, która po raz kolejny angażuje się w tego typu inicjatywę.

Jak można włączyć się w akcję? Wystarczy kupić choćby jeden produkt w trakcie zbiórek w wyznaczonych sklepach, szkołach i przedszkolach i włożyć do przygotowanych w tych miejscach i oznaczonych koszy. Szczegółowa lista miejsc zbiórek będzie dostępna na stronie: www.fb.com/WigilijnaPomocSasiedzka.

Jakie produkty możemy ofiarować? Artykuły spożywcze o przedłużonej dacie ważności (konserwy, kakao, herbata, słodycze) i artykuły dla dzieci (mydło, oliwka, pasta, szczoteczka do zębów, pampersy) oraz artykuły chemiczne i środki czystości.

Wszystkich partnerów akcji łączy wspólna idea – pomaganie innym. Jesteśmy Fundacją chrześcijańską, pragnącą pomagać ludziom dookoła nas. Łączy nas miłość do Chrystusa oraz do ludzi w potrzebie – mówi Michał Glonek, prezes Fundacji Czynów Niezwykłych „Rzeka Życia”.

W akcję będą zaangażowani wolontariusze w różnym wieku, którzy z radością chcą służyć potrzebującym – mówi Samuel Skrzypkowski, pracownik Chrześcijańskiego Klubu Studenckiego ENTER.

Patronat nad tą akcją objęło troje radnych dzielnicy Białołęka: Ewa Gajewska, Joanna Rabiczko i Marcin Korowaj, którzy zachęcają mieszkańców poszczególnych dzielnic do zaangażowania się w akcję i okazanie życzliwości swoim sąsiadom w okresie świąt Bożego Narodzenia.

radna niezależna

dzielnicy Białołęka

Ewa Gajewska