Jesteś przedsiębiorczy? Wpadnij do ZUS

Zapraszamy Państwa do skorzystania z programów i udogodnień, jakie ZUS oferuje przedsiębiorcom, ale także wzięcia udziału w licznych seminariach, konsultacjach dotyczących usług oferowanych przez ZUS oraz skorzystania z porad zaproszonych ekspertów.

Tegoroczne dni otwarte odbywają się pod hasłem „ZUS dla Biznesu”, nawiązując do programów i udogodnień, jakie ZUS oferuje przedsiębiorcom, czyli m.in.:

* program Interaktywny Płatnik Plus (IPP) - w dniu 23 listopada na stronie internetowej Polskiego Radia - www.polskieradio.pl/gospodarka zaprezentujemy premierowo webinarium, które w całości będzie dotyczyć Interaktywnego Płatnika Plus. W krótkich „filmikach” krok po kroku omówione będą najważniejsze kwestie związane z IPP. W trakcie filmików lub zaraz po zakończeniu zainteresowani będą mogli przez około 2 godziny zadawać naszym ekspertom pytania.

Pytania przesyłane będą na wskazany adres email wraz z odpowiedziami, w krótkim czasie publikowane na stronie radia;

* elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - w placówkach ZUS będzie można założyć bezpłatny profil na PUE ZUS, umożliwiający m.in. otrzymywanie od stycznia 2016 r. elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA;

* usługi doradców ds. ulg i umorzeń - w wyselekcjonowanych placówkach, np. w II Oddziale ZUS w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25 oraz w Inspektoracie Warszawa-Praga Północ konsultanci kompleksowo poinformują o przysługujących ulgach oraz zaproponują odpowiednią formę układu ratalnego;

* dofinansowanie przedsiębiorstw – poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy, w każdej placówce ZUS mogą Państwo złożyć „Wniosek płatnika składek o dofinansowanie projektu dotyczącego utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej”.

W ramach Tygodnia Przedsiębiorcy, II Oddział ZUS w Warszawie wraz z podległymi jednostkami na warszawskiej Pradze, w Wołominie, Legionowie, Otwocku i Nowym Dworze Mazowieckim organizuje następujące bezpłatne seminaria tematyczne:

* Rozpoczynasz prowadzenie działalności - poznaj swoje prawa i obowiązki. w ramach seminarium zostaną przekazane informacje, które ułatwią wypełnianie obowiązków związanych z prowadzeniem własnego biznesu, m.in. zasady zgłaszania działalności, zgłaszania do ubezpieczeń, opłacania składek czy też narzędzi, jakie ZUS oferuje do sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych;

* Jakość danych a rozliczenie konta - w ramach seminarium omawiany będzie m.in. wpływ wypełniania i korygowania dokumentów na rozliczenie konta płatnika składek w ZUS;

* Rozliczanie i wypłata świadczeń – w ramach seminarium zostaną przybliżone zagadnienia z zakresu ustalania uprawnień do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, jak również ich wysokości i terminów wypłat.

* Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Zbiegi tytułów do ubezpieczeń.

* Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w tym osób przebywających na urlopach wychowawczych.

* Formy zatrudnienia pracowników i obowiązki pracodawcy z tego tytułu.

Szczegółowe informacje oraz terminy seminariów i dyżurów ekspertów, zaproszonych Instytucji dostępne są w poszczególnych placówkach ZUS oraz w zakładkach „Seminaria” i „Harmonogramy” na stronie http://www.zus.pl/tydzienprzedsiebiorcy/glowna.asp