Ocalić od zapomnienia

26 stycznia w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi spotkali się laureaci ogólnopolskiego konkursu wokalno-recytatorskiego poezji patrona szkoły Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W pierwszej części laureaci zaprezentowali znane i mniej znane utwory Patrona, m.in. „Najlepsze – małe kino”, „Koniec świata”, Angelologia„ (Każdy z nas może zostać aniołem), „Balladę o mrówkojadzie”, „Balladę o trzęsących się portkach”.

„Ogromnie dziękuję, że mogłam wysłuchać ciekawych interpretacji” – powiedziała po występie córka poety, gość honorowy, Kira Gałczyńska. Podziękowała wszystkim za trud włożony w przygotowanie występów: uczestnikom, pedagogom, wychowawcom. Wyraziła nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

W tegorocznej, VII edycji Konkursu „Ojczyzną moją jest muzyka”, wzięło udział 126 uczniów z 29 szkół: podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Najmłodszy uczestnik, Mateusz Winek ma 7 lat. Występy oceniało jury w składzie: Maja Komorowska, Eliza Borowska, Maciej Brzoska, Anna Bruzik, Ewa Konopska, Sebastian Kosecki, Agnieszka Ryżko i Szymon Tlaga.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce za wokal otrzymała Delfina Wierzchucka z XIII LO, za recytację I miejsce Magdalena Mówińska z XXII LO, II – Anna Burakowska z XXXIV LO, III – Dorota  Bieńkowska z XLVII LO, wyróżnienie Łukasz Kulesza TE 5 w ZS 35.

W gimnazjach za wokal I miejsce zajął zespół wokalny KTÓRY G 145, II – Aleksandra Matuszczyk z G 72; za recytacje I – Filip Ogorzałek G 145, II – Piotr Sołdaj G 145, III - Aleksander Lewicki G 142 w ZS 113.

W kategorii szkół podstawowych - klasy IV-VI - za wokal I miejsce jury przyznało Julii Wiśniewskiej SP 52, II - Julii Mozdyniewicz SP 289, III - Małgorzacie Trawińskiej SP 163 i Janowi Stańko SP42, wyróżnienie Emilii Głębockiej SP 298; za recytacje: I - Agacie Misiak SP 52, II – Anieli Kirszling SP 275, III – Piotrowi Andrzejewskiemu SP 225 oraz wyróżnienia: Grupie I SP 285, Aleksandrowi Samselowi SP 190, Wiktorowi Kożuchowskiemu SP16 i Hannie Soleckiej SP 143.

W kategorii szkół podstawowych - klasy I-III - za wokal I miejsce uzyskał zespół SYLABA SP 42, II – Gabriela Wnęk i Aleksander Krasnodębski SP 52, za recytacje I miejsce Mateusz Winek SP 42, wyróżnienie Magdalena Niwicka SP 289.

„Konstanty Ildefons Gałczyński to poeta niezwykły, a wykonanie jego wierszy – fantastyczne – ocenił na spotkaniu senator Marek Borowski – Czujemy się dowartościowani”. Podziękowanie  za cudowne występy i moc wzruszeń złożył przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek Krzysztof Miszewski. Uczestnikom, gościom i jurorom podziękowania przekazała Katarzyna Spoczyńska-Król. Dyplomy i nagrody wręczali zwycięzcom: Kira Gałczyńska, Marek Borowski, Krzysztof Miszewski i dyrektor SP nr 42 Anna Nadolska-Buczyńska. Wręczono także dyplomy dla nauczycieli i szkół za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie. Warto odnotować, że przygotowująca uczestników Magdalena Habza z SP52 miała aż troje laureatów za wokal: Julię Wiśniewską, Gabrielę Wnęk i Aleksandra Krasnodębskiego.

Po uroczystości ustawiła się kolejka po autograf Kiry Gałczyńskiej na tomikach poezji jej ojca.

Tytuł tej relacji zaczerpnięty został z wiersza K. I. Gałczyńskiego:

Twe oczy jak piękne świece,
A w sercu źródło promienia.
Więc ja chciałbym twoje serce
Ocalić od zapomnienia

Aby się dowiedzieć, co jeszcze poeta chciałby ocalić od zapomnienia, warto przeczytać serię wierszy pt. „Pieśni”

K.