Przychodnia dla Zwierząt

Nie ma zimy

Watchdog to sieć obywatelska pokazująca nam obywatelom nasze prawa, a urzędnikom ich obowiązki. Watchdog uświadamia nam możliwość uzyskania pomocy ze strony urzędów, także możliwość zadawania pytań i konieczność udzielania odpowiedzi. To właśnie stróżujący pies zapytał o koszty spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem oraz o treść rozmów. Koszty ujawniono, treści rozmów nie. Przejrzystość 50%. Można się zapytać, czy w pobliżu domu nie powstanie farma wiatrowa. Aliści warto wiedzieć, że od 12 lat działają. Ja dowiedziałem się niedawno i z przyjemnością będę watchdogiem Watchdoga.

Ostatnio mam wiele zapytań: w czasie zimy trzeba czy nie trzeba zabezpieczać zwierzaki przeciwko kleszczom. Chcę Szanownym Państwu uświadomić, że zima jest w ostatnich latach zjawiskiem kalendarzowym, a nie termicznym. Trzeba zabezpieczać cały rok!

W okresie dużych różnic temperatur obserwujemy wzrost zachorowań ze strony żołądka i jelit. Najczęściej chorują małe pieski. Ich nisza życiowa jest zupełnie inna niż nasza. Życie nisko przy ziemi naraża je na działanie chemii podłogowo-kuchennej, zimniejsze dni są zimniejsze dla psów niż dla ludzi. Nie wszyscy ludzie zakładają swoim psom ubranka. Jeżeli dołączymy obecność bakterii i wirusów jelitowych, możemy spodziewać się wymiotów i biegunek. Doraźnie można zastosować odgazowaną colę. Jeżeli w ciągu doby nie nastąpi poprawa, należy udać się do lekarza. Małe, lekkie pieski szybko ulegają odwodnieniu i konsekwencje mogą być poważniejsze.

lek. wet. Zygmunt Kosacki

Jabłonna, ul. Szkolna 22a

tel. 22 782-48-88, 602-341-684