Wagabunda z Targówka

Urodził się 26 lipca 1948 roku na Targówku, przy ul. Cmentarnej 27. Na chrzcie świętym dano mu imię Andrzeja Apostoła. Ukończył technikum mechaniczne, potem Wydział Mechanizacji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 1973 roku przebywa w USA; tam nostryfikował dyplom.

Od dzieciństwa wędrował po Polsce, od młodości po Europie, a od dojrzałości – po całej planecie. W podróżach spędził 20 lat, przemierzając 350 000 kilometrów, zwiedzając 142 kraje na 6 kontynentach. Zawsze podróżuje z orzełkiem na piersiach, promując Polskę. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”.

Podczas podróży spotyka się z kombatantami i weteranami I wojny światowej w sprawie przekazywania ich archiwaliów do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Bazując na swoich doświadczeniach w podróżowaniu, zarejestrował w 1992 roku w Phoenix w stanie Arizona Fundację „Centrum Wagabundy” – międzynarodowy klub podróżników.

W 2002 roku ukazała się książka „Sześć podróży dookoła świata”, opisująca jego wokółziemskie wyprawy; w 2006 roku „Poradnik trampingu turysty zmotoryzowanego na przykładzie podróży międzykontynentalnych”. „Choć dalekie wyprawy nie zawsze wyglądają bajkowo, to dla wielkiej przygody warto je podjąć, a szczególnie środkiem motorowym” – pisze wagabunda Jędrek. Motto tego poradnika: Turysta ogląda, Podróżnik poznaje, Wagabunda przeżywa.

Opisany powyżej wagabunda to Andrzej Sochacki, który obecnie przygotowuje się do ósmej wyprawy – będzie to objazd Afryki. Zanim wyruszy 6 marca, można się z nim spotkać w Urzędzie Dzielnicy Targówek 2 marca o godz. 11. Opowie o swoich przygodach i planach na następne wyprawy.

Oprac. K.