Przychodnia dla Zwierząt

Witaj, Dziadu, w dzień wróbelka

Proszę Szanownych Państwa, mam wrażenie, że w sferze publicznej nastąpiło bardzo późne  odreagowanie zespołu traumatycznego dzieciństwa.

Pewnikiem zła atmosfera domu rodzinnego, utraty zaufania, zdrady, pomówienia, podejrzliwość, stosowanie sprawdzonych technik stalinowskiej propagandy i klapsy... oby tylko w pupę. Niestety, wrócił ten ton pewności, z którym nie da się dyskutować. Chińska mentalność w Europie to inny rodzaj człowieka. Dyskusja z Mao nie ma szans.

Powiedz Putinowi, że nie ma racji :) Nowa klasa 500 plus wyłącznie głosi, zwalnia, traci zaufanie, oskarża, piętnuje. Zdobywa i co?

Żyję 56 lat i na stare lata nie chcę nowych Chińczyków.

Jeszcze raz: nie potrzebuję kolejnego władcy z kolejną niedorobioną świtą, potrzebuję gospodarza majątku państwowego i naszych małych ojczyzn i domagam się przelewów od zysków spółek Skarbu Państwa. Jesteśmy współwłaścicielami. Nigdy nie dostałem ani jednego złotego jako suweren. Prezesikowie i członkowie zarządu starych i nowych władców dostają setki tysięcy.

Szkoda, że tylko raz w roku, 20 marca, obchodzimy międzynarodowy dzień wróbla. Ten maleńki sąsiad każdego z nas, zanika. Populacja wróbli w dużych miastach Europy obniżyła się nawet do 30%. Uszczelnianie budynków, zanikanie terenów parkowych, trawników to strata miejsc lęgowych dla tych pożytecznych maluchów. Oprócz ziaren zjadają chętnie owady. Na owadożerności opiera się ich pożyteczność. Wróble, w przeciwieństwie do polityków, są wesołe, stadne, ruchliwe. Rodzice wysiadują pospołu ok. 5 jaj przez dwa tygodnie. Gołe pisklęta pożerają głównie owady. Młode z końcem maja zyskują na samodzielności, ale żerują stadnie wraz z rodziną. Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami. Organizując balkon czy ogród warto powiesić budkę lęgową, zapewnić wodę pitną i to w zasadzie wszystko. Zimą proszę pamiętać o dokarmianiu. Ich podstawowy dom to ok. 30 metrów kwadratowych i w tej odległości ustawiamy skrzynki lęgowe. Nie wyobrażam sobie życia bez ćwierkania, a na Święta oprócz jajek i zajęcy życzę Wam jak najwięcej radosnych treli. Wszystkiego najlepszego! Wesołego Wszystkiego Najlepszego.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A
pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl