Akademia maluchów

20 marca w lokalu nr 115 przy ul. Białostockiej 24 (wejście od ul. Markowskiej) otwarta została dziecięca akademia rozwoju malucha „Akademia Zosi”. W uroczystości wziął udział wiceburmistrz Pragi Północ Dariusz Wolke oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z tą placówką: Grzegorz Wajs z LOTTO POLAND Bike Maraton, Ewa Budnik ze Stowarzyszenia OPUS Humanum, Paweł Paczek - prezes Klubu Rowerowego „Trybik”, a także Julia Krygier z Wydziału Oświaty Urzędu Pragi Północ i Barbara Domańska, zajmująca się budżetem partycypacyjnym.

W „Akademii Zosi” od poniedziałku do piątku w godz. 13-19, w soboty i niedziele w godz. 11-15 prowadzone są zajęcia plastyczne i sportowe, warsztaty muzyczne, bajkopisarstwo, teatrzykowo.

„Tu nauka odbywa się przez zabawę. Chcemy otworzyć dzieci na piękno, ruch, sport – mówi animatorka zajęć Joanna Wieczorek. – Chodzi nam też o to, by dzieci przyswoiły muzykę klasyczną przez taniec i zabawę. Razem z dziećmi tworzymy inscenizacje i kostiumy. Projektujemy też modę; dzieci robią własne stroje. Prowadzimy zajęcia szycia na maszynie, podczas których powstały m.in. listy do babci. Powstały dwa przedstawienia: o tematyce chrześcijańskiej i o wróżkach. Chcemy budzić w dzieciach pasje, by stały się one radosną formą zdobywania wiedzy.”

Pani Joanna pokazuje „plastyczne książeczki”: „Arka  Noego” i „O Zosi Samosi”. Ze skrawków materiałów, wstążek, guzików, sznurków, elementów plastycznych dzieci tworzyły kartki, które potem połączono w formę książki.

W połowie kwietnia w placówce ruszy projekt „Praga – moje miasto”; powstaną prace plastyczne, pokazujące Pragę oczami dzieci, nie tylko tych z Pragi. W planach „Akademii Zosi” są: zajęcia nauki języka angielskiego, zajęcia baśniowo-muzyczno-teatralne, nauka gry na skrzypcach, karate, maraton rowerowy dla dzieci. Powstanie „&uiet book” – sensoryczna książka z materiału tkanego.

Uczestniczka zajęć, 9-letnia Zosia powiedziała nam: „Bardzo mi się tu podoba; jest kolorowo, miło, zabawnie. Ciocia Joasia zainspirowała mnie do zrobienia kwiatków”.

Dzieci są zadowolone, że oprócz pań jest z nimi opiekun – mężczyzna Przemysław Pruszkowski. Zwracają się do niego „wujku”.

W maju w sąsiadującym z akademią pomieszczeniu otwarty zostanie żłobek. Na Pradze potrzeba 1715 miejsc w żłobkach, a funkcjonują tylko 3 placówki publiczne.

Cele działania „Akademii Zosi” Joanna Wieczorek precyzuje następująco: budowanie poczucia bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości, zaspokojenie potrzeb dziecka, aktywności twórczej, umiejętności pracy w grupie.

„Pracujemy, by ukształtować te najważniejsze postawy już u najmłodszych dzieci” – dodaje dyrektor Przemysław Pruszkowski.

Kontakt z „Akademią Zosi” poprzez e-mail:
akademiazosi@gmail.com
tel. 502 529 484.

K.