Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Zamieńmy komunistę na Legionistę

Niedawno Sejm niemal jednomyślnie przyjął ustawę nakazującą dekomunizację nazw ulic w Polsce. W związku z tym nasze stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Warszawy zaproponowało, aby patrona jednej z ulic na Ursynowie: Józefa Ciszewskiego, działacza komunistycznego, zamienić na… Józefa Ciszewskiego, piłkarza Legii Warszawa i reprezentanta Polski. A teraz jest na to szczególnie dobry moment, gdyż w tym roku obchodzimy 100-lecie stołecznego klubu!

Jak czytamy we wniosku przygotowanym przez Inicjatywę Mieszkańców Ursynowa, Ciszewski-komunista „od lat 20. XX wieku mieszkał w ZSRR, gdzie został członkiem tamtejszej partii komunistycznej, a także Najwyższej Rady Gospodarczej ZSRR – państwa jawnie wrogiego Polsce”. Co ciekawe, jego żona Wera Kostrzewa, również komunistka, była patronką jednej z ulic na Ochocie. Decyzją Rady m.st. Warszawy już nią nie jest. Jej małżonek jakoś się jednak ostał.

Ciszewski-Legionista grał w barwach stołecznego klubu w latach 1925-1934, strzelając 60 goli w 101 meczach. W latach gry w Legii Warszawa 17-krotnie reprezentował Polskę, zdobywając 3 bramki. W czasie II wojny światowej współorganizował konspiracyjne Mistrzostwa Warszawy w Piłce Nożnej. Był represjonowany przez Niemców. Po wojnie pracował jako nauczyciel oraz trener. Został honorowym członkiem PZPN. Zmarł w 1987 r. w Warszawie.

Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie IMW patron ulicy zostanie zmieniony, a jednocześnie mieszkańcy unikną nielubianego w takich sytuacjach obowiązku wymiany dowodów osobistych. Nie trzeba będzie również ponosić dodatkowych kosztów, z jakimi normalnie wiąże się zmiana nazwy ulicy.

Aby wniosek mógł być głosowany przez warszawskich radnych, należy zebrać pod nim przynajmniej 200 podpisów mieszkańców zameldowanych w Warszawie. Z pewnością uda nam się ich zebrać o wiele więcej. Jeżeli Państwo też chcą mieć w tym swój udział, zachęcam do złożenia swojego podpisu po uprzednim kontakcie z naszym stowarzyszeniem poprzez stronę www.inicjatywa.waw.pl.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie
„Inicjatywa Mieszkańców Warszawy”
Koło
„Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”