Otwarte na ludzi

Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” działa na Pradze już 23 lata. Pomaga ludziom w rehabilitacji społecznej i zawodowej, wychodzeniu z bezdomności, prowadzi terapię i wspiera w rozwoju dzieci i młodzież, mające problemy oraz bezdomnych – przez wsparcie, doradztwo zawodowe i poradnictwo pracy; poradnictwo prawne i konsultacje dla osób mających problemy życiowe. Współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Akademią Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Stowarzyszenie tworzy 150 członków, wspierają ich wolontariusze – 120 osób, a zadania realizuje 130 pracowników, głównie pedagogów, terapeutów, trenerów pracy i doradców zawodowych.
W maju te zadania realizowane będą w różnych formach.

5 maja w godz. 11 - 15, w ramach Europejskiego Programu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych odbędzie się impreza pn. „Temat rzeka, czyli od niepełnosprawności do godności”. Podczas integracyjnego pikniku i artystycznego pleneru promowane będą: tolerancja i równouprawnienie osób z niepełnosprawnościami. Powstałe prace zaprezentowane zostaną na wystawie i poddane licytacji, a dochód przeznaczony na realizację programów i projektów rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

19 maja Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” organizuje X edycję Konkursu Umiejętności Kulinarnych „Kucharz Doskonały”. Dwanaście 2-osobowych drużyn wyłonionych spośród placówek rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, przez 32 godziny wykonywać będzie potrawy według przepisów Jarosława Uścińskiego - prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

22 maja w godz. 14 – 21 społeczność, zamieszkująca okolice ulicy Stalowej będzie się integrować podczas imprezy „Stalowa da się lubić”. Na scenie głównej wystąpią lokalne grupy artystyczne oraz zespół Hope 4street; odbędzie się potańcówka z artystami, popularyzującymi folklor Warszawy. Wśród innych atrakcji są m.in.: gra w bingo, zabawy chodnikowe dla dzieci, warsztaty malowania na tkaninie, spacer z przewodnikiem po Pradze.

14 czerwca na stadionie DOSiR przy ul. Kawęczyńskiej 44 do sportowej rywalizacji stanie sześć 10-osobowych drużyn, wyłonionych spośród warszawskich placówek rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez blisko 6 godzin piłkarze będą walczyli o Puchar „Otwarte Drzwi”. Gościem specjalnym i prowadzącym będzie znany i  lubiany piłkarz i komentator sportowy Radosław Majdan.

Od roku działa kuchnia Czerwony Rower przy ulicy Targowej 82. Przygotowuje zdrowe i smaczne obiady.
Stowarzyszenie zapowiada, że wkrótce, po zakończeniu prac remontowych, przy ul. Kawęczyńskiej 16/42a uruchomiony zostanie Klub Młodzieżowy, kontynuujący działania świetlicy socjoterapeutycznej „Mały Książę”. Celem klubu jest przygotowanie młodych ludzi ze środowisk zaniedbanych, zagrożonych ubóstwem i marginalizacją – do wkroczenia w samodzielne życie społeczne i zawodowe. Po ustaleniu terminu powiadomimy o tym na naszych łamach.

Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” ma siedzibę przy ul. Targowej 82. W sprawie działań i imprez można się kontaktować z Katarzyną Wilczyńską, tel. 502 335 526, www.otwartedrzwi.pl.

K.