Noc Muzeów, 14 maja w Warszawie

Warszawa zaprasza mieszkańców i turystów na kolejną Noc Muzeów, która z roku na rok staje się coraz bogatsza w propozycje kulturalne.

- Gdy 13 lat temu Warszawa rozpoczynała przygodę z Nocą Muzeów, uczestniczyło w niej 11 placówek i były to wyłącznie muzea. - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy - W 2016 roku w odwiedziny zaprasza ponad 250 instytucji. Mimo tej mnogości oraz różnorodności, Noc Muzeów nie zatraciła swego pierwotnego charakteru i zakładanego celu – popularyzacji zbiorów muzealnych. W tegoroczną Noc Muzeów, 14 maja, otwierają się aż 52 muzea. To one są główną osią wydarzenia kulturalnego, podczas którego zwiedzający mogą obejrzeć stałe lub specjalnie przygotowane ekspozycje.

- „Pomysł, aby do Nocy Muzeów dołączyły placówki niezwiązane z kulturą, narodził się w 2009 roku, co zostało bardzo życzliwie przyjęte przez odwiedzających. Jednak statystyka pokazuje, że to muzea są głównym celem nocnych odwiedzin. Rekordy frekwencyjne, sięgające 10 czy 15 tysięcy zwiedzających w jeden wieczór, notują właśnie warszawskie muzea.- dodaje H. Gronkiewicz-Waltz.

Frekwencja w 2015 r. przekroczyła 300 tysięcy osób. Rekordy popularności pobiły właśnie muzea:
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - 20 369,
Muzeum Łazienki Królewskie - 15 000,
Muzeum Wojska Polskiego - 13 350,
Zamek Królewski - 10 350,
Muzeum Narodowe - 10 304,
Muzeum Powstania Warszawskiego - 6 300,
Muzeum Warszawskiej Pragi (zeszłoroczny debiutant) - 3 100.

Weterani i debiutanci

W tym roku uczestników zapraszają 252 placówki i rekordowa liczba debiutantów – 40 (m.in. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Huta ArcelorMittal (schron), Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej i aż trzy nowe muzea: Archidiecezji Warszawskiej, Dulag 21 w Pruszkowie i Katyńskie.)

Do tej listy po raz pierwszy doszła instytucja samorządowa Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. W roku szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży – będzie to z pewnością miejsce, które zechce odwiedzić wielu mieszkańców.
W Centrum będzie można zobaczyć Zintegrowane Stanowisko Koordynacji i Reagowania, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz salę sztabową, w której odbywały się spotkania Sztabu Miejskiego podczas EURO2012.
Straż Miejska m.st. Warszawy zaprezentuje ciekawostki, związane z wykonywaną pracą.

Ponadto na parkingu za Centrum Bezpieczeństwa zaprezentowany zostanie sprzęt transportowy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz Mobilne Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Noc z Chopinem

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie możliwość wykonania sobie zdjęcia z wirtualną postacią Fryderyka Chopina.
„Selfie with Chopin” to bezpłatna aplikacja, dzięki której zdjęcie z kompozytorem można zrobić w kilku miejscach w Warszawie i w Żelazowej Woli. Wyjątkowo, postać młodego Fryderyka pojawi się tej nocy także w wybranych obiektach uczestniczących w wydarzeniu. Wystarczy pobrać aplikację ze strony www.chopin.warsawtour.pl, by kompozytor ukazał się na ekranie smartfona. Warto umilić sobie czas czekania w kolejce, robiąc selfie z Chopinem!

Warszawiacy będą dobrze poinformowani dzięki drukowanemu informatorowi i mapkom z komunikacją oraz ich elektronicznym odpowiednikom na stronie internetowej www.um.warszawa.pl/nocmuzeow (40 tys. informatorów (w tym 2 tys. po angielsku), 800 sztuk plakatów) poruszanie się w Noc Muzeów będzie łatwe.

Komunikacja

Jak zawsze uczestnicy będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych bezpłatnych linii. Będzie ich dziewięć od A do M. Linią A będą jeździć ogórki.

Tramwaje

Do ok. godz. 2.00 w nocy będą kursowały linie: 2, 4, 9, 13 oraz 33.

Autobusy

Do ok. godz. 2.00 będą kursowały linie: 116 oraz 507.
Wybrane linie nocne będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością.

Metro

Linie M1 i M2 będą kursowały do ok. godz. 3.00.

Uwaga!!! W związku z imprezą na Stadionie Narodowym(żużel), ok. godz. 22.30 może nastąpić zamknięcie ruchu na moście Poniatowskiego. Linie autobusowe i tramwajowe będą kierowane na trasy objazdowe.
Zapraszamy 14 maja!