Wypływamy na wiślane fale

Warto zobaczyć Warszawę z perspektywy Wisły przepływającej przez stolicę. Zapraszamy na wycieczkę tramwajem wodnym i rejsy do Serocka oraz zachęcamy do skorzystania z przepraw promowych, podczas których można poczuć przyjemny, wiślany chłód.

30 kwietnia ruszył już ósmy sezon Warszawskich Linii Turystycznych (który potrwa do 11 września br.). W ubiegłym roku Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tys. pasażerów, z czego aż 140 tys. osób przeprawiło się przez Wisłę promami. Dotychczas z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało już ponad 770 tys. pasażerów.

Tramwaj wodny

Na pokładzie statku „Wars”, podczas trwającego około półtorej godziny rejsu,  można przyjrzeć się z bliska Grubej Kaśce oraz warszawskim mostom: Łazienkowskiemu, Poniatowskiego i Świętokrzyskiemu. Spojrzeć z perspektywy Wisły na najbardziej charakterystyczne warszawskie budynki: Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik czy Stadion Narodowy. Wycieczka Tramwajem wodnym to również doskonała atrakcja dla najmłodszych. Na pokładzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz potrawy z grilla. 

Tramwaj wodny wypływa z przystanku przy moście Poniatowskiego i zabiera na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo  27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Bilety będą dostępne na statku przed rozpoczęciem rejsu lub w przedsprzedaży w biurze Żeglugi Stołecznej (ul. Świętokrzyska 36, lokal 1, wejście od podwórka), od wtorku do czwartku w godzinach 12.00-16.00 i w piątki w godzinach 14.00-18.00.

Promy

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe:
1. Cypel Czerniakowski - Saska Kępa
2. Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy
3. Podzamcze - Fontanny - ZOO

W ciągu kilku minut będzie można się nimi przeprawić na drugą stronę rzeki. Płynąc promem można poczuć przyjemny, wiślany chłód, który jest szczególnie przyjemny w upalne, letnie dni. Promy „Pliszka”, „Słonka” i „Wilga” będą zabierały na pokład 12 osób oraz 12 rowerów.

Promy od 30 kwietnia do 30 czerwca będą pływały tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 i 27 maja, od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.
Statek do Serocka

Warto wybrać się również w całodzienny rejs Kanałem Żerańskim do Serocka. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja - statek dopłynie aż do zapory w Dębem, jedynego zrealizowanego obiektu z planowanej kaskady Bugu. Elektrownia wodna Dębe wyposażona jest w 4 turbozespoły, które mogą generować 20 MW mocy. Znajdujące się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego.

Statek „Zefir” będzie wypływał o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybije do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs zakończy się około godziny 17.00. Uwaga - godziny te, poza samym rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie.

„Zefir” zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku będzie grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.
Od 30 kwietnia do 30 czerwca „Zefir” będzie pływał w soboty, niedziele i dni świąteczne (dodatkowy rejs 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Bilety można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w środy i czwartki w godz. 16.00-20.00, piątki 7.00-11.00 oraz w soboty 8.00-12.00. Płatność za bilety możliwa będzie tylko gotówką. Bilet kupić będzie można nie wcześniej niż na 14 dni przed planowanym rejsem. Sprzedaż biletów rozpocznie się 27 kwietnia.
Taryfa

Ceny biletów na Warszawskie Linie Turystyczne będą takie same jak w latach ubiegłych. Rejs tramwajem wodnym będzie kosztował 18 zł (bilet normalny), rejs wycieczkowy do Serocka 36 zł (bilet normalny), a promy będą bezpłatne. Istnieje też możliwość zakupu tańszych biletów rodzinnych dla rodzin liczących od 3 do 5 osób.