Chłodnym okiem

Inwestycje duże i małe - ciąg dalszy

W poprzednim numerze NGP opisywałem trwające i planowane największe inwestycje miasta i dzielnicy na rok 2016. Dzielnicowy załącznik inwestycyjny na Pradze Północ na razie jest słabo realizowany. Przewiduje jednak w swoich zapisach prawie trzydzieści zadań. Część z nich wywodzi się z projektów do budżetu partycypacyjnego i tym poświęcam wiele uwagi.

Pozwolę sobie w tym miejscu na prywatę. W dniach 14-24 czerwca br. odbędzie się głosowanie nad wyborem projektów do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2017 rok. Polecam Państwa uwadze swój projekt noszący numer 14 w ramach projektów ogólnodzielnicowych „Oświetlenie praskiej przestrzeni publicznej”.

Z lat ubiegłych nadal urząd nie może uporać się ze ścieżkami rowerowymi na Nowej Pradze i Pelcowiźnie, ale udało się wyznaczyć przejście dla pieszych na Sierakowskiego pomiędzy szpitalem a katedrą, ruszył wodospad na wyremontowanym wybiegu dla miśków, trwają prace nad projektami Stacja Praga i zielone skwery Pragi. Dużo inwestycji w tym roku przewidziano w bazę oświatową. Modernizacja boisk przy placówkach na Jagiellońskiej 7, Namysłowskiej 1, Sierakowskiego 9, Brudzińskiego 4 (prawie gotowe), Kowelskiej 1, Ratuszowej 13 (remont stanął), Objazdowej 3, adaptacja na oddziały przedszkolne części budynku szkoły podstawowej przy Namysłowskiej 1, remont dachu i odwodnienia w szkole podstawowej przy Kowieńskiej 12/20. Sztandarowym projektem, o którym od dawna mówiono, jest budowa przedszkola przy Wrzesińskiej. Zaplanowana jest także budowa boiska z zapleczem w kwartale ulic Łochowska, Folwarczna, Siedlecka, Wołomińska (tzw. serek) i zadaszenia widowni przy muszli koncertowej w Parku Praskim, ale budzą one największe kontrowersje ze względu na koszty (boisko 1,8 miliona, zadaszenie 1,5 miliona złotych) oraz cechy funkcjonalne. Ciekawe inwestycje o wartości 600 tys. i 800 tys. złotych to modernizacje terenów wewnątrzosiedlowych w kwartałach ulic Skoczylasa 9, Jagiellońska 50, 52, 54 i Namysłowska 5a i 8, poprzedzone konsultacjami społecznym. W części z nich miałem przyjemność brać udział. Nie można też nie wspomnieć o trwających i rozpoczynanych inwestycjach prywatnych. Trwa budowa kompleksu mieszkaniowo-biurowego w Koneserze. Ponad 10 pozwoleń na budowę mają inwestorzy w Porcie Praskim.

Szczególnie interesująco zapowiada się wkomponowanie istniejącej na rogu Sierakowskiego/Okrzei kamienicy Mintera w planowany kompleks hotelowo-biurowy. Kończą się prywatne inwestycje mieszkaniowe przy Wrzesińskiej i Sprzecznej. Miasto planuje także na rok 2016 budowę sygnalizacji świetlnej przy Radzymińskiej/Grodzieńskiej (radny Borowski dwa latach chodził za tym rozwiązaniem i „wychodził”) i Jagiellońskiej przy Kotsisa, budowę trasy rowerowej od ronda Starzyńskiego do węzła Modlińska. Mają się rozpocząć, bądź być kontynuowane: remont Teatru Baj, Pałacyku Konopackiego, Zespołu Szkół Specjalnych 97 przy Tarchomińskiej, modernizacja terenu basenów przy Namysłowskiej (osobiście marzy mi się tam pierwszy w Warszawie aquapark z wodami termalnymi). Część tych projektów realizowana jest w ramach programu rewitalizacji Pragi, który powoli się rozkręca.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl