Społeczny obserwator

Daj głos

Już po raz trzeci my, mieszkańcy (uwaga: nie trzeba mieć meldunku) mamy szansę zmienić naszą najbliższą okolicę dzięki budżetowi partycypacyjnemu. W tym roku głosowanie odbywa się w dniach 14-24 czerwca.  

Zachęcam czytelników NGP do udziału w nim nie tylko jako autor kilku projektów (o czym niżej) i członek dzielnicowego zespołu ds. budżetu partycypacyjnego na Pradze Północ, ale przede wszystkim jako mieszkaniec tej dzielnicy. Dlaczego warto? Budżet partycypacyjny to tak naprawdę jedyna szansa, gdy możemy zdecydować na co konkretnie zostaną wydane w kolejnym roku dzielnicowe pieniądze. Decydujemy co prawda o wydatkowaniu jedynie ok. 2,7 mln złotych (1% budżetu dzielnicy w kolejnym roku), ale jest to dla nas, mieszkańców szkoła demokracji, współdziałania, przekonywania innych do swoich pomysłów. Mam wielką nadzieję, że w kolejnych edycjach pula środków będzie się zwiększać i za kilka lat będziemy współdecydować o wydatkowaniu nawet ok. 20% budżetu, jak dzieje się w krajach, które idee budżetu partycypacyjnego wdrożyły w latach 90. XX w.

Na co warto głosować? Przypomnę, że na  Pradze Północ można głosować na projekty ogólnodzielnicowe (w tej kategorii polecam uwadze dwa projekty: nr 7 „Kolejne Zielone skwery Pragi”, przewidujący stworzenie i doposażenie dwóch skwerów i nr 19 „Nowe kosze na śmieci i psie odchody dla całej Pragi”, w ramach którego na praskich ulicach postawionych zostanie 250 nowych koszy na śmieci i odchody czworonogów) oraz obszarowe (1 obszar obejmuje Starą Pragę i Szmulki, 2 obszar to Nowa Praga i Pelcowizna). W obszarze 1 zachęcam szczególnie do wyboru projektu nr 13, dotyczącego wymiany latarń ulicznych na stylizowane pastorały „Przywróćmy blask praskim ulicom – Stara Praga i Szmulowizna”, natomiast w obszarze 2 polecam projekt nr 7 „Rozświetlamy Park Praski”, który przewiduje modernizację i uzupełnienie oświetlenia w całym parku.

Każdy mieszkaniec może głosować jednocześnie na projekty ogólnodzielnicowe i obszarowe (należy wówczas dodatkowo wybrać obszar 1 lub 2). Zarówno w puli ogólnodzielnicowej, jak i obszarowej warto głosować „pod korek”, czyli na kilka projektów, aż do wyczerpania środków, które mamy do dyspozycji (700 tys. złotych na projekty ogólnodzielnicowe oraz po 1 mln złotych w obszarze 1 i 2).

Głosować można na kartach do głosowania (należy je osobiście oddać w Urzędzie Dzielnicy na Kłopotowskiego) lub przez internet, na platformie, która będzie dostępna ze strony twojbudzet.um.warszawa.pl (do czego zachęcam). W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o kliknięciu potwierdzenia, które przyjdzie na maila. Inaczej głos będzie nieważny. Z góry dziękuję za Państwa głosy. Zmieniajmy Pragę!

Krzysztof Michalski
Praskie Stowarzyszenie
Mieszkańców „Michałów”
Napisz do autora:
stowarzyszenie.michalow@gmail.com