Podpisz petycję!

Trwa zbiórka podpisów w sprawie utworzenia bezpośredniego połączenia autobusowego między Zieloną Białołęką a Tarchominem.

Mieszkańcy od dłuższego czasu zgłaszają trudności w podróżowaniu komunikacją miejską pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Białołęki oraz potrzebę utworzenia bezpośredniego połączenia autobusowego. Białołęka jest dzielnicą o dużej powierzchni, jest też - przez swoje położenie po obu stronach ulicy Modlińskiej - podzielona, co znacząco utrudnia mieszkańcom korzystanie z różnych instytucji publicznych.

Obecnie dojazd z Zielonej Białołęki na Tarchomin zajmuje (według serwisu jakdojade.pl) 40-60 minut i wymaga jednej bądź dwóch przesiadek, co oznacza, że załatwienie sprawy w urzędzie zajmuje nie mniej niż trzy godziny. Podróż jest szczególnie trudna dla osób starszych, ale także dla rodziców z małymi dziećmi. Nowa linia miałaby służyć także jako dojazd do Białołęckiego Ośrodka Sportu i Białołęckiego Ośrodka Kultury i ułatwi przemieszczanie się pomiędzy Zieloną Białołęką, Białołęka Dworską i Tarchominem. Będzie też ważnym elementem skomunikowania dzielnicy z planowaną przez m.st. Warszawę przychodnią specjalistyczną ze szpitalem jednego dnia. Ponadto bezpośrednie połączenie, o które wnioskujemy, jest istotne także ze względu na planowane wkrótce otwarcie filii Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Głębockiej, której oferta kulturalno-rozrywkowa będzie przyciągała mieszkańców z całej Białołęki.  Zakończenie linii przy przystanku tramwajowym pozwoliłoby mieszkańcom sprawniej dostać się również do metra.

Akcja została poprzedzona interpelacjami radnych: Aleksandry Gajewskiej (radnej Warszawy) oraz Ilony Łąckiej, Anny Majchrzak, Anny Myślińskiej, Magdaleny Roguskiej i Filipa Pelca - radnych dzielnicy reprezentujących wszystkie obszary Białołęki.

Inicjatorzy akcji zebrali już ponad 1000 podpisów pod swoją petycją! Odbyło się również pierwsze spotkanie z dyrektorem ZTM, Wiesławem Witkiem, który zlecił już niezbędne analizy. Zgodnie z ustaleniami, w najbliższym czasie odbędzie się wspólne spotkanie robocze, podczas którego powstanie plan pracy. „Zależy nam na organizacji spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami” – deklarują organizatorzy – „Chcemy, by linia ta powstała zgodnie z oczekiwaniami podróżujących, zatrzymywała się w ważnych dla nich punktach, a jednocześnie stanowiła sprawny i szybki środek transportu. Dyrektor ZTM wysłuchał naszych argumentów i zadeklarował współpracę, więc wierzymy, że nasza akcja zakończy się pomyślnie dla mieszkańców”. W lipcu organizatorzy przekażą podpisy Prezydent m.st. Warszawy, Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Podpisy poparcia pod petycją były dotychczas zbierane na piknikach szkolnych i Dniach Białołęki. Ponadto listy dostępne są (i będą co najmniej do końca czerwca) w wielu miejscach, m.in. w Zielonej Bibliotece przy ul. Berensona, w 3 Pokoje z Kuchnią przy ul. Głębockiej, Białołęckim Ośrodku Sportu i Białołęckim Ośrodku Kultury oraz w parafiach Zielonej Białołęki w najbliższe niedziele.

„Cieszy nas, że mieszkańcy bardzo chętnie podpisują petycję. Daje nam to silne argumenty w rozmowach z władzami miasta i - mamy nadzieję - przyspieszy utworzenie połączenia.” – mówią inicjatorzy akcji i dodają: „Zdajemy sobie sprawę, że nie stanie się to natychmiast, że temat ten jest wyzwaniem i wymaga także inwestycji w infrastrukturę drogową na trasie, którą ta linia będzie ostatecznie kursowała. Nie uciekamy od trudnych kwestii. Łączymy siły, by skutecznie je rozwiązywać.”

Petycja online dostępna pod linkiem:
http://www.petycjeonline.com/bezporedni_autobus_midzy_zielon_biaok_a_tarchominem