120 milionów na dzielnicowe inwestycje

Rozmowa z Grzegorzem Gadeckim - zastępcą burmistrza dzielnicy Targówek.   

Na jakie działania samorząd Targówka przeznacza pieniądze w 2016 roku?

Targówek jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Obecnie trwa planowanie budowy budynku komunalnego przy ul. Odrowąża. Znajdzie się tam również przedszkole.  Przy ulicy Gilarskiej i Św. Wincentego przygotowywany jest zespół szkolno – przedszkolny za 25 mln. Budujemy przedszkole przy ul. Kunieckiej za 5,5 mln. Do wymienionych inwestycji należy jeszcze dołączyć budowę Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) przy ul. Siarczanej. Obecnie przy budowie CAL trwają prace zabezpieczające. Podobnie jest z przedszkolem na ul. Kunieckiej. Placówka zaplanowana została na rok 2018. Znajdzie tam miejsce 120 maluchów. Warto wspomnieć, że projekt przygotowano w ten sposób, aby w przyszłości dobudować kolejne 4-5 oddziałów.

W e-mailach przychodzących do Urzędu Dzielnicy mieszkańcy krytycznie oceniają brak inwestycji w Parku Wiecha?
Park Wiecha to dzisiaj teren budowy drugiej linii metra. Jest to miejsce objęte rewitalizacją. Były konsultacje społeczne, dotyczące zagospodarowania terenu. Wokół parku przebiega także tzw. obwodnica ulicy Handlowej. Po zakończeniu budowy metra, ulica zostanie przebudowana. W samym parku powstanie dom kultury o powierzchni od 3 do 5 tys m2. Na inwestycje w dzielnicy przeznaczono blisko 120 mln złotych. To kwota większa od budżetu niejednego polskiego miasta. Z tych pieniędzy finansujemy inwestycje oświatowe, drogowe i komunikacyjne, a metro na Targówek jest tego najlepszym przykładem.  

Wspomniał Pan o drogach, ale jest na Targówku jedna z głównych arterii, o której ciężko powiedzieć, że drogę w czymkolwiek przypomina.

- Chodzi o ulicę Łodygową. Faktycznie jest to problem. Przygotowywana jest przez miasto decyzja środowiskowa. Po jej uzyskaniu, co nastąpi jesienią - budowa ruszy. Zgodnie z planem Miejskich Inwestycji Drogowych, w ciągu dwóch najbliższych lat inwestycja powinna się rozpocząć.