Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Możemy mieć kolejnego Lewandowskiego!

W Polsce panuje powszechny entuzjazm związany z Euro 2016 oraz startem naszej drużyny w tym turnieju. Nasz historyczny sukces (część z Państwa w momencie czytania tego felietonu będzie już wiedzieć, czy skończyliśmy na ćwierćfinale czy też gramy dalej; nie zmieni to jednak faktu, że odnieśliśmy największy sukces od 1982 roku) nie wziął się z niczego. Mamy w końcu klasowych zawodników, a nawet kilka gwiazd światowego formatu, którzy stanowią o sile naszej drużyny. A nowi piłkarze pokroju Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka być może już biegają po warszawskich boiskach.

Każdy trener przyzna, że dla rozwoju sportowca kluczowe są jego młodzieńcze lata. To wówczas w największym stopniu jego naturalne predyspozycje przekuwane są w umiejętności i nawyki, na których będzie bazował przez całą swoją sportową karierę. I pewnych spraw, zaniedbanych w tym okresie, nie da się już nadgonić. Dlatego tak ważne jest, aby system edukacyjny maksymalnie wspierał młode talenty, stwarzał im dogodne warunki oraz zachęcał do uprawiania sportu już od najmłodszych lat.

W Polsce tak zazwyczaj jest, że sukces sportowy (i nie tylko) odnosi się nie dzięki systemowi, ale wbrew niemu. Doskonale obrazuje to przykład Agnieszki Radwańskiej, która gwiazdą tenisa stała się w zasadzie wyłącznie dzięki uporowi swojemu i swoich rodziców (którzy również ponieśli z tego tytułu ogromne wydatki). Tymczasem w samorządzie połowa budżetu przeznaczana jest na cele edukacyjne, do których zalicza się edukacja sportowa. I to w dużej mierze rolą samorządu lokalnego jest zaszczepienie u dzieci i młodzieży sportowego bakcyla oraz zapewnienie warunków do szlifowania ich talentów, chociażby przez swobodny dostęp do obiektów sportowych. Szczególne znaczenie ma to w mojej dzielnicy - Białołęce, która jest najmłodszą dzielnicą Warszawy i gdzie po boiskach biega najwięcej kandydatów na przyszłego drugiego Lewandowskiego. Mam nadzieję, że obecny sprzyjający klimat sportowy stanie się bodźcem do szerszej dyskusji na ten temat oraz zmian, które zaowocują w przyszłości jeszcze większymi sukcesami.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
Koło „Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”