Chłodnym okiem

Powakacyjny remanent

Witam Państwa po wakacjach. Pozwolę sobie, po dłuższej przerwie, na zakończenie przedwakacyjnych tematów czyli swoisty remanent.

Przed wakacjami obiecałem Państwu informację o wynikach głosowania nad projektami do budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Wybranych zostało 37 projektów, generalnie dotyczących sportu, rekreacji i ekologii. Znajdziecie je Państwo pod tym linkiem http://www.praga-pn.waw.pl/page/355,budzet-partycypacyjny.html. Ważne, że nadal wygrywają projekty, zmuszające władze do uzupełniania zieleni na Pradze, budowy ścieżek rowerowych, stawiania koszy na śmieci, budowy urządzeń sportowych itp. Zapowiedziałem też Państwu relację ze spotkania z prezydentem Olszewskim, dotyczącego rewitalizacji Pragi, która miała się odbyć na sesji 28 VI. Niestety, do debaty nie doszło, bowiem ani prezydent, ani żaden z jego przedstawicieli na sesję nie dotarł. Powód wyjaśnił się szybko. Spotkanie z prezydentem nie zostało wcześniej ustalone, a zaproszenie do gabinetu prezydenta wysłane zostało w terminie nie statutowym. Informację na temat rewitalizacji udało się dopiero uzyskać na drugiej części sesji, 14 lipca. Wydaje mi się, że zarząd chciał odbębnić temat i spotkanie zostało fatalnie przygotowane; a tak na marginesie, podwójne sesje, a ta ostatnia miała nawet trzy odsłony, w tym ostatnia od godziny 20.00, to nowa praska samorządowa rzeczywistość. Fatalną procedurą, którą ostatnio PiS i PWS lansują, jest wprowadzanie do porządku obrad stanowisk i uchwał, w tym także budżetowych, nie omawianych wcześniej przez komisje rady. Ostatnia sesja została przez takie działania zdemolowana. Trzecia odsłona po 20.00 wynikała z faktu, że wcześniej koalicja rządząca zaskoczyła nawet swoich radnych przeniesieniami budżetowymi i rządząca 12 radnych PiS i PWS mogła zebrać się w komplecie po tej własnej godzinie. Na omawianej sesji zarząd zdjął wreszcie projekty, o których od początku mówiłem, że są nierealne do wykonania (zadaszenie widowni w Parku Praskim – brak zgody konserwatora i boisko sportowe na serku Wołomińska/Folwarczna – rezerwa pod Trasę Tysiąclecia). Nie zawsze chcieć to móc, o czym często przekonują się rządzący. Mam nadzieję, że środki te nie przepadną całkowicie.

Okres wakacji przyniósł też ciekawe informacje. Wkrótce uruchomione zostanie Centrum Kreatywności przy Targowej 56, w kompleksie Konesera pojawi się hotel sieci Marriott, spółka Port Praski planuje budowę śluzy przeciwpowodziowej oraz hotelu w zabytkowej kamienicy Mintera na rogu Sierakowskiego i Okrzei. Rozkopany skwer Żurowskiego i utrudnienia na Szwedzkiej przypominają o trwającej budowie metra. Na dziś, czyli 24 sierpnia na godzinę 15.00 zwołana została pierwsza powakacyjna sesja rady. Porządek obrad nie za bogaty. Zobaczymy, czym nas rządząca koalicja zaskoczy.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl