Przychodnia dla Zwierząt

Prawo i co?

Reakcją na zwalczanie trójpodziału władzy państwa jest Nadzwyczajny Kongres Sędziów. Zaproszony przez swoją alma mater ani prezydent, ani premier, ani rząd, ani marszałkowie Sejmu, Senatu ani szefowie klubów parlamentarnych poza wicemarszałek Barbarą Dolniak nie potwierdzili chęci uczestnictwa. To zły znak dla demokracji, ponieważ ruszyła realizacja marzeń Putina o skłóceniu i zadłużeniu Polski i rozmontowania Unii Europejskiej.

Powróćmy do dioksyn. Dioksyny w sferze publicznej kojarzą mi się nieodmiennie z narodową głupotą. Od lat głoszone jest hasło: palisz śmieci - nie masz dzieci.

Ponieważ zbliża się sezon jarania opon, śmieci, plastików w piecach i kominkach, chciałbym przedstawić pierwszemu i drugiemu sortowi twarde tezy toksykologów.

Najważniejsze: wyeliminowanie trucizn w całości z naszego życia jest już niemożliwe! Możemy jedynie dbać o siebie na zasadzie „ja o ciebie, ty o mnie”, bo dioksyny to połączenie chloru i benzenu. De facto są to gazy bojowe.

 ródłem są emisje szkodliwych gazów z każdego procesu spalania, ścieki przemysłowe, pralnie chemiczne, ruch uliczny, ścierane opony, spaliny, przemysł papierniczy, metalowy, wydobywanie rud metali i gazu.

Powiększamy toksykozę przez nasz durny nawyk spalania śmieci, opon, plastiku, resztek ogrodowych.

Dlaczego nie wolno spalać odpadów? Ano dlatego, że ogniska, kominki i piece domowego użytku osiągają temperatury pomiędzy 400 a 600 st. Celsjusza. Dokładnie w tym zakresie powstaje najwięcej dioksyn. Przypomnę - dioksyny to połączenie gazów bojowych - chloru i benzenu. Nie wolno palić tego, co powinno być segregowane i wywiezione. Są oczywiście nowoczesne spalarnie odpadów. Jednakże temperatura racjonalnego spalania jest wielokrotnie wyższa, a emitowane gazy filtrowane.

Dioksyny są w powietrzu, wodzie i glebie. Wszędzie. Plony, mięso, owoce, warzywa, zboża zawierają czynniki wszechobecnej i  postępującej impotencji i bezpłodności nas, naszych dzieci i wnucząt. Czy dziwi tak wielka dynamika wzrostu zachorowań u ludzi i zwierząt na nowotwory w związku ze spożywaniem  pokarmów, mleka i soków z opakowań wyściełanych plastikiem lub plastikową folią … moje dziesięcioletnie serce pękło po śmierci bliskiego w dzieciństwie przyjaciela zmarłego na białaczkę. Nowotwór krwi. Dlaczego? Jedyna białaczka z grona bliskich na całe życie do teraz!? Nikt spośród sąsiadów i rodziny nie zmarł na nowotwór. Jedynie Krzyś. A teraz? Co rusz wiadomość, że ktoś czeka na przeszczep… Wbrew pozorom, ten tekst nie jest oderwany od weterynarii, co udowodnię w następnym wydaniu. To, co dotyczy nas, identycznie dotyczy zwierzaków. Pamiętajcie o tym.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22a,
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684,
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług