Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Ofensywa przeciw śmieciom

Nikt nie lubi śmieci w swoim otoczeniu. Na Białołęce nastąpił prawdziwy wysyp inicjatyw na rzecz czystości środowiska, zarówno tych oddolnych, jak i organizowanych przez dzielnicę. Mogą być one inspiracją również dla innych dzielnic Warszawy.

„Białołęckie Pogotowie Ekologiczne” to przedsięwzięcie Inicjatywy Mieszkańców Białołęki. Polega ono na udostępnieniu mieszkańcom numeru alarmowego (tel. 730-14-17-15), na który można zgłaszać informacje o śmieciach znajdujących się w danym miejscu. Zgłaszane jest to wówczas odpowiednim służbom albo właścicielom terenu, który wymaga uporządkowania.

Dużym echem odbiła się inicjatywa radnego Filipa Pelca pn. „Zielony Łańcuszek”. Zasady są proste – osoba, która otrzymała nominację, ma za zadanie sprzątnięcie w ciągu 7 dni wybranego rejonu Białołęki, udokumentowania tego filmikiem oraz nominowanie kolejnych 3-5 osób. Dzięki tej akcji możliwe jest oczyszczenie również tych terenów, które nie są pod zarządem dzielnicy, a których nikt nie sprząta. Można powiedzieć, że „Zielony Łańcuszek” to ekologiczna wersja popularnego w swoim czasie „Ice Bucket Challenge”.

Z kolei 17 września została zorganizowana przez wiceburmistrza Białołęki Marcina Adamkiewicza akcja „Wspólnie posprzątajmy Białołękę”. Wzięły w niej udział zarówno organizacje pozarządowe, jak i radni dzielnicy. A przypomnijmy, że 23 kwietnia br. miało już miejsce podobne przedsięwzięcie z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Cieszy fakt, że tak wiele osób angażuje się w różne inicjatywy mające na celu uczynienie swojego otoczenia czystszym i bardziej przyjaznym mieszkańcom miejscem. Jednak uważam, że największym osiągnięciem byłaby zmiana mentalności ludzi. Śmieci nie biorą się znikąd, ktoś je zostawia. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, zwłaszcza skierowane do dzieci i młodzieży. Są to działania żmudne i mało efektowne, ale w długim okresie na pewno najskuteczniejsze.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
Koło „Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”