Przychodnia dla Zwierząt

Fakty i szacunek

Proszę Szanownych Państwa, za prezydenta Lecha Wałęsy była historia, jakiej nie było i nie będzie. Bez jednego wystrzału armia rosyjska 17 września 1993 opuściła Polskę po 50 latach okupacji. Nie było wcześniej ani króla, ani generała, który odniósłby podobny sukces, zachowując dobre relacje z sąsiadem. Gdzie jest z tym związane święto narodowe?! pytam IPN i wszystkich Polaków. Na tej symbolicznej dacie można budować polsko-rosyjskie pojednanie. Dawniej  uczynili tak patriotyczni polscy biskupi z niemieckimi. Nie, kruchta i kasa. Państwo. Zgoda. Pojednanie narodów. 17.09.1993.

Za taką wiktorię ja podpisałbym wszystko, łącznie z oświadczeniem, że jestem małpą w cyrku. Ten cud, ten majstersztyk Wałęsy był początkiem polskiej ciepłej życiodajnej wody w kranie. I to do woli. Ziściły się marzenia Adama Mickiewicza, Norwida i Słowackiego. Jeżeli ktokolwiek urąga Lechowi Wałęsie, zasłużył sobie na to, aby ministrem ON był Antoni Macierewicz. Za Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, ciepłej wody wyraźnie ubyło, a żyrandol na Krakowskim Przedmieściu coraz bardziej się trzęsie w odgłosach wbrew pozorom czarciego chichotu historii. Zza Dudy wyziera kto inny.

Wracając do kota Alika i wszystkich zwierzaków. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia i ich życia są mykotoksyny, produkowane przez pleśnie. Skala uszkodzeń narządów, nowotworzenie i niepłodność jest poważna. Na gotowych produktach brak jest informacji o ich zawartości. Zwierzęta swoimi chorobami uprzedzają przyszłe choroby u ludzi. Dlatego coraz bardziej zapominamy o tym, że dbałość o dobro zwierząt jest dobrem dla nas samych. Czytajcie dalej dlaczego. Aflatoksyna B1 to uszkodzenia i nowotworowy wątroby. Zawarta jest w krowim mleku, orzechach i kukurydzy. Ochratoksyna. A to uszkodzenia funkcji nerek (prawdopodobny zabójca Alika). Womitotoksyna to utrata apetytu, szczególnie groźna dla kotów, gdyż ten gatunek nie jest przystosowany przez naturę nawet do krótkiej głodówki. Zearalenon to zaburzenia hormonalne, w tym niepłodności. Fumonizyna to obrzęki i nowotwory płuc, wątroby, uszkodzenia mózgu. Stężenia toksyczne tych związków nie muszą być duże. To dziesiąte części miligrama w gramie produktu. Rozwój pleśni dynamicznie wzrasta po przekroczeniu 14% wilgotności powietrza. Co ciekawe, istotny wpływ ma wilgotny front podczas żniw. Badajmy zatem jedzenie, wodę i powietrze i ogłaszajmy wyniki publicznie. Zatruta żywność jest tak samo niebezpieczna jak zatrute serca, dlatego wszystkim życzę zdrowia i oczyszczającej ciepłej wody w kranach.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A,
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684,
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług