Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Idziemy na rekord

Znamy już wstępne projekty budżetów dzielnic na 2017 rok. Miło mi poinformować, że dla Białołęki udało nam się pozyskać rekordowe środki na inwestycje w kwocie ponad 123 mln zł.

W ostatnim kwartale każdego roku przygotowuje się budżet na przyszły rok. Projekt budżetu przedstawiają władze Warszawy, a następnie opiniują go rady dzielnic. Wydatki budżetowe dzieli się na dwie części: wydatki bieżące oraz majątkowe. Wydatki bieżące służą do sfinansowania wszystkiego, co już mamy, do utrzymania dotychczasowej infrastruktury i funkcjonujących instytucji. Natomiast wydatki majątkowe to po prostu środki na nowe inwestycje.

Reguła jest taka, że dzielnice młode, rozwijające się, przeznaczają większą część swojego budżetu na inwestycje niż dzielnice dojrzałe, ponieważ nie mają jeszcze w dostatecznym stopniu ukształtowanej infrastruktury. Tam, gdzie następuje dynamiczny przyrost ludności, potrzebne są też nowe inwestycje.

W 2017 r. budżet Białołęki ma wynieść 505 mln zł, z czego ponad 123 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje: budowę szkół (73 mln zł), przedszkoli (16 mln zł) i dróg (23 mln zł). Nawet biorąc pod uwagę fakt, że Białołęka jest dzielnicą młodą, ten budżet jest niewątpliwie sukcesem koalicji – inwestycje stanowią w nim aż 25% wydatków. A gdyby wyłączyć z niego środki przeznaczone na program 500+ (w kwocie 88 mln zł), to byłoby to aż 30%! Dla porównania budżet Pragi Północ wynosi 335 mln zł, z tego 50 mln zł na inwestycje (15%), a budżet Targówka 412 mln zł, z tego 39 mln zł na inwestycje (9%).

Uchwalić budżet to jedno, ale wykonać go to drugie. To leży już w gestii zarządów dzielnic (i zależy też od wielu czynników zewnętrznych). Na koniec pierwszej połowy 2016 r. największy stopień realizacji inwestycji w Warszawie miała Białołęka, co nastraja optymistycznie przed wyzwaniami 2017 roku. A jak najlepszego wykonania budżetów zarówno w tym, jak i przyszłym roku, życzę nie tylko swojej dzielnicy, ale także sąsiadującym: Pradze i Targówkowi.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
Koło „Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”