Przychodnia dla Zwierząt

Było Wam nudno

A z nudy wyrwał wszystkich nas PIS. Patrzę, jak wali się moje państwo i ideały sięgające Oświecenia, Młodej Polski, międzywojnia, Solidarności. Patrzę na ukrzyżowaną poprawną opozycję..    

I wreszcie trach! Doda pokazała pupę Dudzie, uniżonemu prezydentowi z Krakowa. Pupa ponad podziałami. Pupa zawsze jednoczy, panowie! Wyzwolona, niegrzeczna kobieta po odrzuceniu swojego Majdanu pokazała prawdę, Kijowski, trzeba publicznie zdejmować majtki i pokazywać pupę nie tylko Dudzie. Morze pup widzę przed Sejmem, Misiewiczami, rzędami tylnych siedzeń, MON, przed TVP Info, na marszach. I przypominam - trzeba patrzeć na kasę. W trakcie okradania demokracja się kończy, a złoty spada. Spadł? Zacznijmy się wreszcie ruszać. Pupy w ruch.

W kocich sprawach mamy też lekką pupę, czyli FIP. To nie jest to samo co VIP, czyli Very Important Person, czyli Bardzo Ważna Osoba (BWO), lecz Feline Infectious Peritonitis - niestety zakaźnie zapalenie otrzewnej u kotów. Od tego momentu przestaję ironizować i przedstawiam problem.

Wraz ze znikaniem granic zawlekamy poza nie lokalne choroby. To zjawisko przypomina zawleczenie królików do Australii. FIP w języku wirusologów weterynaryjnych to wirus coronawirozy. Coronawiroza, podobnie jak parwowiroza, to patogen typowy dla psów na kontynencie amerykańskim. Klinicznie corona- i parwowiroza to ostre, podostre, ciężkie krwotoczne zapalenie żołądka i jelit u psów. W Polsce ten wirus pojawił się z początkiem lat osiemdziesiątych i był prawdziwą zmorą, zwłaszcza dla raczkującej w blokach miejskich kynologii. Szczególnie groźny był dla szczeniąt, wywołując krwawą biegunkę i krwawe wymioty. Jeżeli w leczeniu nie uwzględniło się dużej ilości płynów w kroplówkach, szczeniaki padały w ciągu 48 godzin. To była prawdziwa epidemia.

Hm, niektórzy bardziej uważni czytelnicy powinni zauważyć, że nie pisałem na temat i nie o kotach, ale psach. Ponieważ szybko się uczę, szybko chcę Wam uświadomić kanony obecnie obowiązujące. Wbrew pozorom powyższy wykładzik jest rzetelnym wstępem do prawdy o wirusowym zakaźnym zapaleniu otrzewnej u kotów, o którym w następnym wydaniu.

lek. wet. Zygmunt Kosacki

Jabłonna, ul. Szkolna 22a,

czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13

tel. 22 782-48-88, 602-341-684,

e-mail: zygakosacki@wp.pl

Pełen zakres usług