Z wizytą w Galerii Północnej

65 tys. m2 powierzchni sklepów, 11 kinowych sal oraz ogrody na dachu – to oferta powstającej na Tarchominie Galerii Północnej. Zakończono już prace konstrukcyjne. Planowane otwarcie – w trzecim kwartale 2017 r.

Budowa długo oczekiwanego przez mieszkańców Białołęki obiektu jest już mocno zaawansowana. Galeria Północna powstaje w rejonie ulicy Światowida i Traktu Nadwiślańskiego. Będzie to pierwsza nowoczesna galeria handlowa połączona z centrum rozrywki, zlokalizowana w północno-wschodniej części Warszawy.

Inwestorem Galerii Północnej jest Grupa Globe Trade Centre (GTC) – jedna z czołowych spółek sektora nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Od powstania w 1994 r. Grupa zajmuje się budowaniem nieruchomości biurowych i handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jedną z flagowych inwestycji GTC jest Galeria Mokotów w Warszawie.

Budynek Galerii Północnej, zaprojektowany przez studio APA Wojciechowski oraz izraelskie biuro Tzur Architects, różni się od brył innych centrów handlowych w stolicy. Zamiast przytłaczających, betonowych konstrukcji odznaczać się będzie lekką, przeszkloną fasadą, która będzie zapraszała do środka. Założeniem projektu jest podkreślenie użyteczności publicznej centrum, które chce być katalizatorem rozwoju całej dzielnicy.

Galeria Północna oferuje 65 000 m2 powierzchni najmu dla ok. 220 sklepów i punktów usługowych. Jest to centrum handlowe z kategorii dużych, ale nie największe, dla porównania Arkadia to ponad 100 000 m2 powierzchni najmu.

Obiekt będzie miał trzy naziemne i dwie podziemne kondygnacje z parkingiem. Miejsca parkingowe zaplanowano także na dachu – w sumie galeria pomieści ok. 2 tys. aut jednocześnie. Z obu podziemnych poziomów prowadzić będą wyjścia do położonego również w podziemiach supermarketu Carrefour. Na wyższych kondygnacjach znajdą się sklepy, zaś na ostatnim piętrze – 11 sal kinowych sieci Cinema City i restauracje. Lokale gastronomiczne umieszczone zostaną również na dachu, który zamiast czysto technicznej funkcji ma spełniać także funkcje rekreacyjne. Urządzone tam ogrody, obiekty sportowe oraz plac zabaw dla dzieci pozwolą na aktywny wypoczynek odwiedzającym centrum.

Głównym wykonawcą budynku jest polska firma UNIBEP, jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Prace konstrukcyjne zostały już zakończone. Obecnie trwają intensywne prace nad elewacją i uszczelnieniem dachu. Codziennie na budowie pracuje ok. 600 ludzi. Równolegle prowadzone są prace wykończeniowe bloków toalet, jak również kładzione są różnorodne instalacje. Już wkrótce pierwsze lokale zostaną przekazane pierwszym najemcom i oni rozpoczną prace wykończeniowe w swoich salonach.

Co ciekawe, będzie to jeden z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych budynków w swojej klasie w Polsce.
- Galeria Północna będzie funkcjonować zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi certyfikacji środowiskowej LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). - mówi dyrektor CH Galeria Północna, Agnieszka Nowak. - Amerykański system certyfikacji budynków wymaga od inwestora zastosowania eko-rozwiązań nie tylko po uruchomieniu obiektu, ale także w fazie jego projektowania czy budowy. Muszę się pochwalić, że już w marcu 2015 uzyskaliśmy  tzw. złoty certyfikat LEED. Zadbaliśmy o to, by tak potężny obiekt, jakim jest wielkopowierzchniowa galeria handlowa, nie wpływał negatywnie na ekosystem okolicy. Zastosowaliśmy m.in. systemy ograniczające zużycie energii czy oszczędzające wodę pitną. Mamy m.in. specjalne systemy odzyskiwania deszczówki.

Mieszkańcy obawiają się, że wraz z otwarciem Galerii znacznie wzrośnie ruch w tym rejonie i na ulicy Światowida będą tworzyć się korki.

- Zmodernizowaliśmy ulicę Światowida i cały układ drogowy wokół centrum. Na odcinku od ul. Modlińskiej do ul. Trakt Nadwiślański została ona poszerzona w celu uzyskania czteropasmowej jezdni. Wybudujemy także dwie nowe drogi dojazdowe – po południowej i wschodniej stronie Galerii, aby zapewnić jak najbardziej komfortową organizację ruchu przy obiekcie – uspokaja dyrektor Agnieszka Nowak.

Przebudowane zostaną także: trasa piesza, zatoka autobusowa oraz urządzenia oświetleniowe. Inwestor Galerii zadbał również o rowerzystów. Po południowej stronie ulicy Światowida powstanie ścieżka rowerowa. Zaplanowana jest także zatoka postojowa dla taksówek oraz sygnalizacja świetlna.

Obecnie ponad 75% powierzchni Galerii Północnej  jest już wynajęte. Do grona najemców dołączyły m.in. pierwszy w Warszawie koncept Forever 21, marki grupy LPP (Reserved, House, Mohito, Cropp Town i Sinsay) czy Vistula Group, Dunkin’ Donuts, Zushi Sushi, KFC, Burger King, TK Maxx, Orsay, salony Samsung i iSpot, największy na Białołęce klub Calypso Fitness, przychodnia Enel-Med, Home & You oraz szereg punktów usługowych.

Dodatkową atrakcją Galerii Północnej będzie, a właściwie już jest, umieszczona w centralnej części obiektu, niezwykła rzeŸba, największa konstrukcja tego typu na świecie, autorstwa Oskara Zięty, artysty, którego prace znajdują się m.in. w Centre Pompidou w Paryżu. Sam montaż liczącej ponad 22 metry struktury, wykonanej z delikatnej wenecjańskiej stali nierdzewnej, musiał odbyć się przez dach, ze względu na spektakularne rozmiary dzieła.

Rzeźbę zobaczymy za kilka miesięcy, bowiem otwarcie Galerii Północnej przewidziane jest w trzecim kwartale 2017 roku. Jednak już teraz Galeria bierze czynny udział w życiu dzielnicy:

- Angażujemy się w różnego rodzaju działania, m.in. byliśmy partnerem akcji Bieg przez Most. Cieszymy się także, że udało nam się pomóc w przeprowadzce podopiecznych domu samotnej matki do nowych mieszkań – mówi dyr. Agnieszka Nowak.

Wydaje się, że Galeria Północna ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc nie tylko dla mieszkańców Białołęki, ale i innych dzielnic Warszawy.

Joanna Kiwilszo