Budowa II linii metra

Odkrycia archeologiczne na Targówku

W związku z budową odcinka II linii metra, wiodącego na Targówek, władze Pragi Północ obawiają się o stan starych kamienic, szczególnie tych przy Strzeleckiej. Obawy są na tyle zasadne, iż skierowano w tej sprawie pismo do stołecznego ratusza z prośbą o przygotowanie mieszkań zastępczych.

Ekspertyzy wykonane na zlecenie północnopraskiego ratusza wskazują, że ryzyko naruszenia konstrukcji budynków podczas prac podziemnych jest bardzo duże. Przedstawiciele wykonawcy metra uważają, że budowa jest pod pełną kontrolą i na ryzyko – gdyby zaistniało – budowniczowie będą reagować działaniami wyprzedzającymi.

Na Targówku prace bardzo szybko posuwają się do przodu. Na budowie stacji przy Ossowskiego (C17) wykonano już niemal w połowie wykop podstropowy do poziomu -1, w blisko 70% wykonane są ściany szczelinowe, zakończono przekładanie kabli miedzianych i światłowodów, trwa przebudowa sieci kanalizacyjnej wraz z komorami kolektora, rozpoczęto budowę kolektora, trwa przebudowa sieci sanitarnych nad stropem stacji i montaż rury wodociągu. Zakończyła się przebudowa sieci ciepłowniczej z przyłączeniami.

Na stacji Trocka (C18) m.in. zakończono prace przy wstępnym wykopie stacji, gotowe są wszystkie ściany szczelinowe stacji, powstało ponad 70% stropu zewnętrznego stacji i 60% wykopu podstropowego do poziomu -1. Budowniczowie kontynuują prace przy wykopie wstępnym pod ściany szczelinowe na torach odstawczych. Zakończono prace wzmacniające i zagęszczające grunt.

Podczas prac ziemnych na Targówku mamy już do czynienia z licznymi odkryciami archeologicznymi. Stałe obiekty osadnictwa z czasów średniowiecza i wcześniejszych siłą rzeczy nie mogą być zachowane. Relikty będą dokumentowane przez archeologów, zaś te, które kolidują z budową, niestety będą musiały być zniszczone. Wszelkie relikty ruchome zostaną przekazane do placówek muzealnych. Na stacji Trocka odkryto już m.in. XVII-wieczną ceramikę, korpus pistoletu, łuski, butelki i obrzędowe kufle z II połowy XIX w., miedziane kopiejki z końca XIX w., kulę armatnią, która pochodzi z czasów walk o Pragę pod koniec XVIII lub na początku XIX w.

(egu)