Będzie się działo!

Co czeka mieszkańców Targówka w rozpoczynającym się roku? Zapytaliśmy o to osoby, pełniące ważne funkcje w Dzielnicy. Poniżej – informacje burmistrza Sławomira Antonika i zapowiedzi wydarzeń kulturalnych.

Drodzy Mieszkańcy,

Rok 2017 to czas dużych zmian na Targówku. Główne zadania dla zarządu dzielnicy będą związane z dostosowaniem infrastruktury do potrzeb powstających stacji metra. Drugą ważną sprawą będzie reforma oświaty, którą jako samorządowcy musimy udźwignąć.

Metro zmieni wizerunek Targówka na najbliższe dziesięciolecia. II linia połączy centrum miasta z naszą dzielnicą. W kilkanaście minut będzie można dostać się na drugi koniec warszawy. Takie rozwiązania komunikacyjne będą sprzyjały zainteresowaniu Targówkiem, jako wygodnym i przyjaznym miejscem do życia. Już dzisiaj planujemy dostosowanie dzielnicy do nowych wyzwań. Trwa modernizacja dróg tzw. małej obwodnicy w rejonie ulicy Zabranieckiej. Planujemy również konsultacje dotyczące ulicy Kondratowicza i zmian, jakie czekają ten rejon dzielnicy w związku z dalszą rozbudową linii metra o kolejne stacje. Planowana jest budowa ulicy Nowotrockiej, jako kolejnej alternatywy komunikacyjnej dla dzielnicy. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędne jest zabezpieczenie zaplecza dla ludzi, którzy będą chcieli tu zamieszkać. Targówek posiada wiele terenów inwestycyjnych; powstaną tu nowoczesne osiedla. Nie możemy jednak powielić błędów, jakie wiele lat temu popełniono na Ursynowie. Rozwój metra usprawnił komunikację, ale także sprawił, że Ursynów na lata stał się sypialnią Warszawy. Nam chodzi o zupełnie inny Targówek, dlatego budujemy Centrum Aktywności Lokalnej przy Siarczanej, powstają nowe skwery np. przy ulicy Uroczysko. Pamiętamy o zbiorniku retencyjnym przy Bardowskiego; chcemy, aby ten rejon jeszcze lepiej spełniał funkcje rekreacyjne.

Drugim tematem jest reforma oświaty. Zgodnie z założeniami ministerstwa, w całym kraju zostaną zlikwidowane gimnazja. Na Targówku jest ich pięć. W ich miejsce powstaną szkoły podstawowe i liceum, jednak ilość napływających mieszkańców zmusza nas do nowych inwestycji. W roku 2016 rozstrzygnęliśmy konkurs na projekt kompleksu oświatowego przy ulicy Gilarskiej. W 2017 podpiszemy umowę na wykonanie placówki. Będzie tu się uczyło blisko 1000 młodych ludzi. Powstanie przedszkole, które będzie mieściło się w nowo budowanym bloku komunalnym przy ulicy Odrowąża oraz kolejne przedszkole na ulicy Kunieckiej. Zaplanowaliśmy również przebudowę i modernizację ulic na terenie dzielnicy.

Z początkiem roku 2017 życzę, aby był to dobry i owocny rok dla nas wszystkich.

Serdecznie pozdrawiam
Sławomir Antonik
Burmistrz dzielnicy Targówek
m.st. Warszawy