Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Kołacińska i inne drogi

Proszę sobie wyobrazić drogę usytuowaną dokładnie naprzeciwko ratusza dzielnicy, a więc taką, która powinna stanowić jej wizytówkę. Droga ta jest pełna dziur i nierówności, a po opadach deszczu zamienia się w jedno wielkie bajoro. Mamy taką drogę na Białołęce – nazywa się ul. Kołacińska. Na szczęście na remont tej i kilku innych dróg udało się pozyskać miliony złotych na ostatniej sesji Rady Warszawy. O remont i budowę kolejnych dróg będziemy walczyć!

Pamiętam, że gdy zaczynałem być radnym, w kadencji 2010-2014, jedną z pierwszych spraw, które zgłosili mi mieszkańcy, był zły stan dróg znajdujących się na wschód od ul. Modlińskiej. Takich jak Wiklinowa, a przede wszystkim Kołacińska. Ulicę Wiklinową (w części najbardziej wymagającej remontu) szczęśliwie udało się doprowadzić do stanu używalności, z ul. Kołacińską był natomiast większy problem, ponieważ nie podlega ona dzielnicy, ale miastu (a dokładniej Zarządowi Dróg Miejskich). Jednak nie poddaliśmy się – Inicjatywa Mieszkańców Białołęki odbyła wiele spotkań z władzami samorządowymi oraz ZDM. Koordynator działań Artur Wielgołaski włączył w tę inicjatywę mieszkańców, którzy chętnie podpisywali się pod postulatem remontu. Wszystkie te działania sprawiły, że na grudniowej sesji radni Warszawy wpisali Kołacińską do Wieloletniej Prognozy Finansowej (prace nad nią zaczną się w tym roku, termin realizacji do 2020 r.).

Ale nie tylko na Kołacińską udało się pozyskać fundusze. Bardzo ważnym postulatem mieszkańców i IMB był remont i budowa chodnika dla drogi prowadzącej do osiedli przy ul. Kasztanowej i małej Modlińskiej. Obecnie po drodze, po której jeżdżą samochody, chodzą też piesi, w tym matki z dziećmi, a tuż obok znajduje się stacja gazowa. Jest to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna, zwłaszcza w kontekście zmiany rejonizacji pobliskich szkół, co sprawi, że będzie tamtędy przechodzić jeszcze więcej dzieci. Dzięki wspólnym działaniom radnej Lucyny Wnuszyńskiej i mieszkańców ma nastąpić przebudowa tego niebezpiecznego odcinka. Do tej pory udało się przeprowadzić frezowanie ul. Kasztanowej.

Kolejne drogi, które będą przebudowywane, to: Szynowa, Białołęcka, Kąty Grodziskie oraz skrzyżowanie Ostródzkiej i Zdziarskiej.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Inicjatywa Mieszkańców Warszawy
Inicjatywa Mieszkańców Białołęki