Dom sąsiedzki „Szmulowizna” już działa

Na mapie Pragi Północ pojawiło się kolejne miejsce stworzone z myślą o mieszkańcach dzielnicy. To dom sąsiedzki „Szmulowizna” przy ulicy Łochowskiej 31, działający w formule MAL, tj. miejsc aktywności lokalnej.

Takie miejsca są tworzone przez miasto z myślą o wszystkich mieszkańcach – ich rozwoju, dzieleniu się pasjami, czy po prostu spędzaniu wolnego czasu w sąsiedzkim gronie. Takiego miejsca brakowało szczególnie na praskich Szmulkach i Michałowie, na co wielokrotnie zwracali uwagę mieszkańcy oraz przedstawiciele działających na tym terenie organizacji pozarządowych, szczególnie z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”.

Po kilku latach zabiegów udało się – w drodze konkursu został wybrany operator MAL, którym jest Fundacja „Hereditas”. Dom sąsiedzki będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców od poniedziałku do niedzieli, a szczegółowy harmonogram zajęć będzie dostępny na stronie szmulowizna.waw.pl.

Uroczysta inauguracja domu sąsiedzkiego odbyła się w sobotę, 28 stycznia br. Została poprzedzona spacerem po okolicy, który poprowadził nasz felietonista, mieszkaniec Szmulek i członek PSM „Michałów”, Krzysztof Michalski. Uczestnicy spaceru mieli okazję m.in. zobaczyć z bliska najcenniejsze zabytki tej części Pragi, poznać historię Szmulek i Michałowa, a także biogramy najważniejszych postaci związanych z okolicą. Dużo pytań dotyczyło również działań miasta w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, szczególnie w zakresie podłączania kolejnych budynków do centralnego ogrzewania. Po zakończeniu spaceru wszyscy chętni mogli z bliska przyjrzeć się centrum sąsiedzkiemu. Na przybyłych czekały smakołyki, darmowe książki, gry planszowe, pokazy zdjęć podróżniczych, a także… ekipa telewizyjna przygotowująca reportaż o warszawskich Szmulkach.

W imieniu operatora domu sąsiedzkiego i własnym zachęcamy wszystkich do korzystania z oferty MAL na Szmulkach. Właśnie takich miejsc potrzebuje Praga i jej mieszkańcy.

KMI