Zmiany w szpitalu

Więcej łóżek, nowe pomieszczenia, wymienione okna i drzwi to tylko część prac wykonanych w ramach modernizacji Oddziałów Neurologii i Psychiatrii w Szpitalu Bródnowskim. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel prawie 7 mln zł. w uroczystym otwarciu wzięli udział marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Dzisiejszy tryb życia, a także stres, niestety, sprzyjają chorobom. Pacjentów przybywa, a oprócz specjalistycznej opieki potrzebują też odpowiedniego, bezpiecznego otoczenia. Cieszę się, że dzięki przeprowadzonej modernizacji pacjenci będą mogli dochodzić do zdrowia w nowoczesnych i komfortowych warunkach – powiedział marszałek Adam Struzik.

Modernizacja szpitala rozpoczęła się w 2015 r. Jej efektem są gruntownie wyremontowane Oddziały Neurologii i Psychiatrii – od podłóg, przez ściany, aż po strop. Na pacjentów czekają m.in. komfortowe sale ze zwiększoną liczbą łóżek oraz nowe łazienki. Szpital zyskał także nową przestrzeń. To dobra wiadomość zarówno dla studentów medycyny, uczestniczących w zajęciach dydaktycznych, prelegentów i słuchaczy licznych konferencji organizowanych przez szpital, a także dla samego personelu. Niewykorzystywane dotąd poddasze zostało zaadaptowane na sale edukacyjne, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji, obejmującej m.in. wymianę okien, instalacji grzewczej, a także ocieplenie ścian i poddasza szpital będzie mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu. Przeprowadzona modernizacja zwiększy bezpieczeństwo, a także usprawni pracę personelu. Nowoczesne wnętrza sprawią zaś, że otoczenie będzie bardziej przyjazne dla przebywających na oddziałach pacjentów.

– Chcemy zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki, dlatego ogromnie cieszę się z tej modernizacji. Oprócz generalnego remontu Oddziałów Neurologii i Psychiatrii zwiększyła się też liczba łóżek. Mamy też nowe łazienki, zostały wymienione podłogi, a także wszystkie instalacje, co podwyższyło bezpieczeństwo i komfort zarówno pacjentów, jak i samego personelu – podkreśliła Teresa Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Oddział Neurologii

Oddział Neurologii prowadzi specjalistyczną diagnostykę i leczenie chorób układu nerwowego. W zeszłym roku z jego usług skorzystało 2276 pacjentów, zaś liczba udzielonych porad przekroczyła 7,5 tys. Na oddział trafiają pacjenci borykający się m.in. z nowotworem mózgu, stwardnieniem rozsianym, bólami głowy, chorobą Parkinsona czy padaczką. Dotychczas dysponował on 48. łóżkami i nie mógł przyjąć wszystkich oczekujących pacjentów. Prace modernizacyjne umożliwiły zwiększenie powierzchni oddziału, dzięki czemu ze specjalistycznej pomocy i hospitalizacji będzie mogło skorzystać aż 70 pacjentów – 36 na Oddziale Neurologii Ogólnej, 18 na Oddziale Udarowym i 16 na Oddziale Neurorehabilitacji.

Oddział Psychiatrii

W 2016 r. w Szpitalu Bródnowskim udzielono prawie 12 tys. porad z zakresu psychiatrii, w tym podczas leczenia domowego ponad 7 tys. Hospitalizowano ponad 280 pacjentów w ramach dziennej terapii uzależnienia od alkoholu i dziennych świadczeń psychiatrycznych dla dorosłych. Na oddział trafiają m.in. osoby z zaburzeniami lękowymi, snu, nerwicą, a także uzależnieni od alkoholu. Zmodernizowany oddział został przystosowany do przyjęcia 20 pacjentów, wymagających stałego pobytu w szpitalu.