Przychodnia dla Zwierząt

Nie jest bezpiecznie

Proszę Szanownych Państwa, polityk powinien być cierpliwy, niewyobrażalnie życzliwy, mieć wyobraźnię szachisty i opanowywać emocje. Brak tych cech coraz bardziej przypomina nam datę 1.09.1939. Oderwano wszystkie guziki od munduru butnym generałom. Rosja nie prowadzi chirurgicznej wojny. Syryjskie miasta wyglądają tak samo jak powojenna Warszawa. Zapraszam rząd, posłów, senatorów, opozycję do Aleppo. To nie są ćwiczenia. Aliści, nie ma się o co kłócić. Rosja profesjonalnie rozgrywa Europę. Nie oddam głosu na nikogo kto wpędza mnie w cudze długi i odciąga od demokracji.

Oprócz zawirowań politycznych, jak co roku, pojawiły się kleszcze. Wiosna jest porą roku coraz bardziej teoretyczną. Od lat sugeruję, aby nie patrzeć na kalendarz tylko za okno. Nie mamy do czynienia z byle kim. Potencjum kleszczowe to ilość. Jedna samica może złożyć nawet 4 tysiące jajeczek. Przeżywalność jest wysoka. Okresy suszy na żadnym stadium nie robią wrażenia. Podobnie zimno. Po to natura wymyśliła lodówkę i zamrażarkę, aby się lepiej przechowywało. Okres postu może trwać nawet rok. Kleszcze są niebywale cierpliwe. Choć żywią się krwią, to krew żadnego z nich nie zalewa. Z jaj wylęgają się larwy. £atwo je rozpoznać, mają bowiem 3 pary odnóży. Następne stadium po metamorfozie to nimfa. Trochę większa, ale już z czterema parami odnóży. Aby doszło metamorfozy, pajęczaki muszą napić się krwi. Larwy i nimfy nie są płodne. Dopiero imago, czyli ostatnie stadium, jest w stanie składać jajeczka. Oczywiście, po napiciu się.

W tym stadium rozróżniamy samce i samice. Samiec ma tylko jedno - mam nadzieję, że przyjemne - zadanie. Po kopulacji ginie. Samica żyje nieco dłużej. Ginie po złożeniu potomstwa. Cykl rozwojowy kleszczy w naszej szerokości geograficznej trwa ok. 2-3 lat. Kleszcze są groźne dla każdego gatunku ssaków, dla nas ludzi też.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A
 czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl