Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Park w centrum Tarchomina

Miło mi poinformować, że Rada Dzielnicy Białołęka poparła propozycję, którą przedstawiliśmy razem ze stowarzyszeniem Inicjatywa Mieszkańców Białołęki, aby utworzyć park w samym sercu Tarchomina – w obrębie ulic Światowida-Botewa-Myśliborska-Ćmielowska. Jeśli Rada Warszawy również się przychyli do tej propozycji, to mieszkańców czekają konsultacje w sprawie ostatecznego kształtu parku.

Tarchomin należy do najgęściej zaludnionych obszarów Białołęki. Znajdują się tu liczne osiedla mieszkaniowe i trudno jest znaleźć w tym rejonie jakąś wolną przestrzeń. Do takich wyjątków należy wspomniany już obszar usytuowany między ul. Światowida a Myśliborską, w samym centrum Tarchomina. Pomysłodawcy projektu stwierdzili, że wystarczy już bloków w tej okolicy i najwyższy czas, aby utworzyć miejsce z przeznaczeniem na sport i rekreację dla mieszkańców, czyli park!

Jak dokładnie miałby ten park wyglądać? W niektórych mediach pojawiły się informacje, że będzie to park wodny, podobny to tych, które funkcjonują obecnie w Będzinie czy Błoniach. I jeśli mieszkańcy tak zadecydują podczas konsultacji, to faktycznie taki park powstanie. Zostały na to zaalokowane odpowiednie środki. Ale jeśli zwycięży inna koncepcja, to taka – mam nadzieję – zostanie zrealizowana. Dlatego zachęcam Państwa już teraz to przemyślenia, jak chcieliby Państwo zagospodarować ten teren.

Jak wyglądać będzie harmonogram działań? Jeśli Rada Warszawy poprze ten projekt, to dzielnica rozpocznie prace nad uregulowaniem stanu prawnego gruntów. Jest on bowiem w tym miejscu skomplikowany – do wielu działek są roszczenia. I dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, to nie będzie można na tym obszarze wiele zrobić. Uregulowanie stanu własności może zająć kilka miesięcy, ale może też kilka lat. Jest to największa niewiadoma w tym projekcie. Nie mniej jednak kiedyś trzeba zacząć i pierwszy krok w tym kierunku – w postaci uchwały rady dzielnicy – został już uczyniony. W kolejnym etapie planowane są konsultacje z mieszkańcami, o których będę jeszcze Państwa informował.

 Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie
„Inicjatywa Mieszkańców Warszawy”
Koło „Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”