Dinozaury w Galerii Wileńskiej

Wykopaliska i rekonstrukcja szkieletu prehistorycznego gada – w sobotę 18 marca każdy uczestnik warsztatów dla małych odkrywców mógł poczuć się jak prawdziwy paleontolog – odkrywca dinozaurów z pustyni Gobi.

Co prawda galeria handlowa pustyni raczej nie przypomina, ale podczas drugiego już warsztatu z cyklu „Mali Prascy Odkrywcy”, zorganizowanego dla najmłodszych w Galerii Wileńskiej, dzieci  przeniosły się w prehistoryczny świat wielkich gadów. Tego dnia po Galerii Wileńskiej krążył wielki dinozaur, którego można było dotknąć, a nawet zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Ponadto w strefie zabaw na poziomie 2. działało tzw. wykopalisko, czyli coś w rodzaju piaskownicy, kryjącej w sobie różne skarby, a ściślej mówiąc fragmenty szkieletów, opatrzonych numerkami. Z tych fragmentów mali odkrywcy mogli złożyć szkielet zwierzęcia żyjącego przed milionami lat.

Obok stanowiska archeologicznego były kąciki, gdzie pod opieką nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 73 im. króla Stefana Batorego można było zrobić dinozaury z baloników i kolorowego papieru oraz biżuterię z odlewów gipsowych zębów dinozaura. Przy innych stolikach na dzieci czekały kolorowanki i gry planszowe, ma się rozumieć, z dinozaurami oraz makieta Parku Jurajskiego, wykonana przez uczniów szkoły nr 73.

O godzinie 13 interesująco o dinozaurach opowiadała archeolog dr Magdalena Żurek z Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego i jej syn Michał, absolwent Szkoły Podstawowej nr 73. Po wysłuchaniu prelekcji dzieci chętnie brały udział w konkursach i quizach, w których nagrody ufundowały firmy: McDonald’s i „Tape-a-l’oeil”.

Impreza zorganizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. króla Stefana Batorego, umiejętnie połączyła elementy zabawy i edukacji. Tego typu warsztaty nie tylko pokazują dzieciom, jak niezmiernie ciekawy jest świat, ale również, być może, rozwijają w nich pasję badacza.

Joanna Kiwilszo