Przychodnia dla Zwierząt

Prima sort

W każdym bądź razie, przyszłem, poszłem, prawdopodobnie na pewno, na faktach autentycznych, włanczam, wyłanczam, wziąść, swetr, złotówka za złotówkę i do tego szczyt bezguścia: skarpetki do sandałów. Proszę Szanownych Państwa to się zdarza coraz częściej, a nie powinno nigdy.

Skończyłem w poprzednim felietonie na zatykanych przez rozpadnięte krwinki kanalikach nerkowych. Co się dzieje, kiedy pojawia się bezmocz? Pojawia się mocznica ze wszystkimi jej konsekwencjami. Psy tracą apetyt. W początkach pojawia się zwiększone pragnienie, potem wymioty, apatia, depresja psychiczna i bolesność mięśniowa. Serce zaczyna coraz szybciej pracować, aby ratować katastrofalną sytuację. Pomagają mu płuca, dostarczając więcej tlenu. Niestety, bezmocz wcześniej czy później doprowadzi do obrzęku płuc. Rozpad krwinek na skutek bezpośredniego działania babeszji oraz dodatkowego uszkadzania pozostałych krwinek przez toksyny mocznicy wywołuje anemię. Mimo obrzęku płuc organizm zwierzęcia ulega odwodnieniu. Właściciel łatwo może rozpoznać ten fakt, obserwując wyschnięte spojówki i zapadnięte gałki oczne. Dobrym wskaźnikiem jest skóra. Przy odwodnieniu traci elastyczność, podciągnięta do góry opada wyraźnie wolniej. Każde podejrzenie choroby pokleszczowej wymaga konsultacji. Szybko rozpoczęte leczenie może uratować nawet bardzo poważne przypadki. Dlatego przede wszystkim - zapobiegać.

PS. No nie, nie zostawię niektórych z Was bez pomocy w literaturze obciachu. Zatem: w każdym razie, przyszedłem, poszedłem, prawdopodobnie, na pewno, na faktach, włączam, wyłączam, wziąć, sweter, złoty, za złotego. Na Święta chciałbym pożyczyć, ups, … życzyć wszystkiego dobrego i autentycznych zmian na lepsze.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A,
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług