Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Wspólnie dla dzieci

Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Warszawy tradycyjnie Dzień Dziecka uczciło organizując wielką warszawską zbiórkę dla domów dziecka i ośrodków potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli!

W tym roku w naszej corocznej zbiórce wzięły udział następujące dzielnice: Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga Północ, Praga Południe, Śródmieście, Targówek, Ursynów. Oprócz IMW w organizację wydarzenia zaangażowały się stowarzyszenia: Nasz Targówek, Kocham Pragę (z Pragi Północ) oraz Mieszkańcy (ze Śródmieścia).

Zbiórka miała charakter rzeczowy, zbierano m.in. artykuły szkolne, artykuły spożywcze oraz zabawki. Wybrano kilka domów dziecka oraz ośrodków społecznych na terenie Warszawy, które te dary otrzymały. Ich przekazanie nastąpiło w większości przypadków w dniu 1 czerwca.

Ponieważ Nowa Gazeta Prasa ukazuje się na terenie trzech dzielnic, chciałbym za pośrednictwem jej łamów podziękować sklepom Auchan i Selgros z Białołęki, Carrefour z Targówka oraz Pelcowizna z Pragi Północ za współpracę przy okazji naszej akcji. Jednocześnie dziękuję dziesiątkom wolontariuszy oraz tysiącom Mieszkańców, którzy czynnie zaangażowali się w zbiórkę.
Oddolne inicjatywy obywatelskie są kwintesencją samorządności. Parę tygodni wcześniej odbyła się wielka akcja sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi, której jednym z głównych organizatorów był wiceburmistrz Marcin Adamkiewicz, a w której uczestniczyli mieszkańcy od dzieci w wieku szkolnym po emerytów. Powołane zostały także do życia takie stowarzyszenia jak Krewki Ursynów czy Biało-Krewka (na Białołęce), której koordynatorami są: Magdalena Rejchert i Marcin Kalinowski. Mają one za zadanie organizowanie akcji krwiodawstwa.

Jakże różnią się te wszystkie wymienione działania, w których uczestniczą licznie Mieszkańcy z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy innym, od politycznych działań, wprowadzanych na grunt samorządowy przez partie polityczne. Mam nadzieję, że ich rola będzie się zmniejszać, a coraz większy wpływ na lokalną rzeczywistość będą mieli sami Mieszkańcy.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie
„Inicjatywa Mieszkańców Warszawy”
Koło
„Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”