20-lecie Ratusza Białołęki

19 czerwca białołęcki ratusz świętował 20. urodziny! Z tej okazji, na załatwiających sprawy w urzędzie mieszkańców czekał zielony tort i muffinki.

Dokładnie 20 lat temu, 19 czerwca 1997 roku, ówczesny prezydent m.st. Warszawy, Marcin Święcicki oraz burmistrz Gminy Warszawa Białołęka – Jerzy Smoczyński dokonali uroczystego otwarcia nowego budynku urzędu. Wtedy też został poświęcony sztandar dzielnicy, którego rodzicami chrzestnymi zostali: Elżbieta Majlert i Adam Śmiarowski.

Tak się składa, że dla białołęckiego ratusza wszystkie ważne wydarzenia odbywały się w czerwcu. W wyniku nowego podziału administracyjnego stolicy, dokonanego na mocy ustawy z dnia 25 marca 1994 roku o ustroju miasta stołecznego Warszawy, 19 czerwca 1994 roku, Białołęka stała się samodzielną gminą. 21 czerwca 1995, w pierwszą rocznicę utworzenia Gminy Warszawa – Białołęka wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby urzędu. Rok później, dokładnie 21 czerwca 1996 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na zakończenie stanu surowego budynku. Prace budowlane urzędu także zakończyły się w czerwcu.

Projektantami ratusza byli: Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek. W styczniu 1998 roku, w konkursie „Życie w architekturze” zorganizowanym przez miesięcznik Architektura - Murator, ratusz na Białołęce został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej w latach 1996-1997 w stolicy. O statuetkę autorstwa znanego rzeźbiarza prof. Adama Myjaka oraz dyplom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Janusza Tomaszewskiego, walczyło 67 obiektów. Białołęcki ratusz został doceniony m.in. za architekturę odwołującą się do okresu międzywojennego i funkcjonalność. To tu narodziła się idea pierwszego w Warszawie wydziału obsługi mieszkańców, w którym mieszkańcy załatwiają sprawy w otwartej sali z punktami obsługi. Ratusz, ulokowany przy budowanej ulicy Światowida, pełnił też funkcję miastotwórczą. Dziś skrzyżowanie ulic Modlińskiej i Światowida jest jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych dzielnicy.

W 2002 roku zmieniono podział terytorialny Warszawy, likwidując gminy i zastępując je dzielnicami. Odtąd urząd Gminy Warszawa – Białołęka stał się urzędem Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. W ciągu 20 lat istnienia urzędowało tu sześciu  burmistrzów. W momencie powstawania urząd obsługiwał ok. 50 tys. osób. Dziś zameldowanych mieszkańców jest ok. 110 tys., a szacuje się, że mieszka tu ok 130 tys. osób.

19 czerwca 2017 roku w godzinach 8:00-18.00 jak zawsze można było załatwić sprawy w okienkach obsługi. Nie był to jednak dzień, jak co dzień. Jak na urodziny przystało, na przychodzących gości czekał pyszny tort w zielonym kolorze i muffinki. Tortem częstowała sama pani burmistrz Ilona Soja-Kozłowska w asyście wiceburmistrzów: Marcina Adamkiewicza i Dariusza Kacprzaka. Organizatorzy święta zadbali również, aby umilić w tym dniu petentom czas oczekiwania, wyświetlając w wydziale obsługi mieszkańców film o historii i rozwoju dzielnicy w ciągu ostatnich 20 lat.

Była też inna niespodzianka – każdy mieszkaniec mógł się poczuć i sfotografować jako władca Białołęki w specjalnym monidle.
Na tym nie koniec. 20 urodziny ratusza Białołęki, to święto wszystkich osób związanych z dzielnicą. Dlatego tego dnia, osoby załatwiające sprawy w urzędzie otrzymały mały podarunek przydatny na aktywne lato.              

 

JK