Laur Wiecha

Na sobotnie popołudnie i wieczór 10 czerwca władze Targówka zaprosiły mieszkańców na piknik o charakterze starowarszawskim „Wiechowisko” w Parku Wiecha, przy teatrze „Rampa”.

W bogatym programie imprezy były m.in.: finały II turnieju wypowiedzi satyrycznych o Laur Wiecha – w 2 kategoriach: szkolnej i dla dorosłych; występy cyklistów, pokaz magii; występ zespołu Sztajerek; show satyryka Tomasza Jachimka, a na zakończenie koncert kapeli z Targówka i potańcówka.

Pomysłodawcą pikniku i prowadzącym wiele atrakcji był aktor Maciej Gąsiorek. Na imprezę przybyło ponad sto osób, nie tylko z Warszawy. Wszyscy mogli obejrzeć występy, a potem wyrazić aplauz, który był mierzony aparaturą w decybelach.
Zaprezentowały się zespoły szkolne i soliści:

- Grupa kabaretowa „Paka cwaniaka” z SP 73 z Oddziałami integracyjnymi (program „Praskie klimaty” – 107,1 dB);

- Małgorzata Trębicka z kl. IV SP 28 (107,4 dB); grupa kabaretowa z SP 94 z dzielnicy Włochy – program „Kopciuch szuka żony” (109,5 dB);

-  Wiktoria Raczkowska z SP 114 (108,0 dB);

-  Grupa Szekspira z SP 41 (114,5 dB);

- Agata Misiak z SP 52 (109,2 dB);

-  Aleksandra Kilanowska z Gimnazjum 46 (101,1 dB)

-  grupa z SP 73 – piosenki (112,4dB).

Ocenie poddano również występ Amatorskiego Teatru Nauczycieli z Targówka, który uzyskał 103,7 dB.
Kolejną atrakcją był pokaz jazdy na niezwykłych bicyklach w wykonaniu panów: Marka i Michała. Towarzyszyła im opowieść o historii rozwoju jednośladów.

Wcześniej uczestników II Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej oceniło jury w składzie: przewodniczący Cezary Domagała - dyrektor artystyczny Teatru „Rampa”; Krzysztof Jaślar - reżyser telewizyjny i teatralny, satyryk; dramaturg, satyryk estradowy i telewizyjny Tomasz Jachimek oraz wiceburmistrz Targówka Paweł Michalec.

Laur Wiecha w kategorii szkolnej uzyskała grupa kabaretowa „Paka cwaniaka” z SP 73. W kategorii jednoosobowej prezentacji - Małgorzata Trębicka z SP 28; w kategorii piosenki satyrycznej szkół podstawowych Bit-Box Quartet z SP 73; w kategorii piosenki satyrycznej szkół ponadpodstawowych – Aleksandra Kilanowska z Gimnazjum 46. W kategorii dorosłych - prezentacja grup kabaretowych Laur Wiecha otrzymał Amatorski Teatr Nauczycieli z Targówka; w kategorii piosenki satyrycznej - grupa „Teściowa śpiewa”.

Do udziału w zabawach - konkursach zaproszono dzieci, które miały np. dokończyć tytuł bajki i odpowiedzieć na różne pytania. Autorzy poprawnych odpowiedzi dostawali nagrody np. w postaci lizaków.

Nagrodę publiczności wręczył senator Marek Borowski. Dyplom dla najbardziej uśmiechniętej szkoły otrzymał Bit-Box Quartet.
Pokaz magii zaprezentował Dawid, m.in. za pomocą czarnego worka i znikających kolorowanek ze zwierzętami.

Po występie zespołu Sztajerki do tańca zaproszono osoby chętne z publiczności, które w parach zatańczyły melodie z różnych krajów.

Ostatnią pozycją programu był koncert kapeli z Targówka i potańcówka, która zakończyła się przed godziną 22 „Nowa Gazeta Praska” objęła patronatem „Wiechowisko”.

O wrażenia z imprezy zapytaliśmy kilka osób.

Wiceburmistrzowi Pawłowi Michalcowi piknik bardzo się podobał. „Młodzi ludzie nie ograniczają się do roli widzów. Rozwijają talenty, chcą tworzyć. Można im życzyć rozwoju talentu scenicznego”.

Senator Marek Borowski: „Kocham takie imprezy, gdzie ludzie pokazują, co potrafią. Mam wielki szacunek dla wszelkich talentów. Dziś wystąpiła masa utalentowanych dzieciaków. Doceniam integracyjny charakter imprezy”.

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Targówek Witold Harasim wyraził zadowolenie, że udało mu się doprowadzić do rozbudowy i modernizacji Parku Wiecha. „Dzięki temu możemy odbywać tu festyny w tak ładnym otoczeniu. To staje  się zgodne z marzeniami o Centrum Wypoczynki i Rozrywki (zwłaszcza latem) dla Targówka Mieszkaniowego, który nie ma domu kultury. Najwspanialsze jest to, że dzieci od najmłodszych lat z tak dużymi talentami kultywują tradycję Wiecha przez występy słowno-muzyczne. Także starsi wspaniale występują i wciągają publiczność do wspólnej zabawy. To wspaniała integracja lokalnej społeczności.”                 
 

K.