Artystycznie na Kamionku

Na warszawskim Kamionku, przy ul. Lubelskiej 30/32, odbył się 3 czerwca 2017 roku finał projektu „Przejęcie/Przyjęcie”, autorstwa Krzysztofa Żwirblisa. Projektowi towarzyszyły odbywające się w sali Komuny Warszawa warsztaty: performatywny, rzeźbiarski i fotografii otworkowej, które miały na celu integrację społeczności Kamionka. Społecznicy i aktywiści tej części Warszawy starają się, by Kamionek odzyskał swoją tożsamość i by Praga Południe nie kojarzyła się jedynie z Saską Kępą czy Grochowem. W warsztatach uczestniczyli ludzie biorący udział w poprzednich projektach Żwirblisa, czyli w Muzeum Społecznym, a także dwie wolontariuszki.

Na placyku „piazza”, który – co należy podkreślić – zaprojektował w 2013 roku sam autor projektu, grupa warsztatowa przedstawiła akcję performerską. Oparty na ruchach występ skupiał się na przejmowaniu i przyjmowaniu tego, co prezentowali ludzie stojący naprzeciw siebie. Miało to obrazować łatwość, z jaką dopuszcza się do siebie płynące zewsząd informacje, których nie poddaje się krytyce i ślepo się w nie wierzy. Dla lepszego zobrazowania sytuacji zbudowano z gałęzi obiekty przypominające radar i antenę. Te dwa urządzenia kojarzą się z wykrywaniem obiektów za pomocą fal radiowych i „przejmowaniem” ich oraz z „przyjmowaniem” i przesyłaniem przetworzonego sygnału.

W akcji performerskiej uczestniczyła m.in. Róża Karwecka, znana mieszkanka kamienicy przy ul. Skaryszewskiej, która udziela się społecznie na terenie Kamionka. Jej obecność w scenie finałowej, w której przecina linę przywiązaną do żerdzi z flagą, wielu widzów obecnych na placyku potraktowało symbolicznie. Jak powiedziała jedna z mieszkanek, Róża pamięta czasy niepokoju, dlatego to, że to właśnie ona godzi obie strony i przecina linę, nadaje tej akcji dodatkowej wartości.

 

Monika Wesołowska