Galeria Północna - coraz bliżej otwarcia

Drzewa, kwitnące domki i plac zabaw na dachu oraz parking z urządzeniami ułatwiającymi znalezienie własnego auta w podziemiach. Galeria Północna wchodzi w fazę prac wykończeniowych.

Od naszej wizyty na budowie Galerii Północnej, największego centrum handlowego na Białołęce, minęło pięć miesięcy. W tym czasie wiele się zmieniło. Z rusztowań wyłoniła się przeszklona fasada, montowane są obrotowe wejścia od strony ulicy Światowida i Traktu Nadwiślańskiego, a wewnątrz trwają prace wykończeniowe. Szklane tafle fasady i świetliki w dachu sprawiają, że bryła obiektu nie przytłacza, ale wręcz przeciwnie, wydaje się lekka i zaprasza do wnętrza.

Do galerii będzie można łatwo dojechać: od strony ulicy Światowida autobusem, a od strony Traktu Nadwiślańskiego – tramwajem. Naprzeciwko wejścia od strony zachodniej powstaje właśnie przystanek tramwajowy. Jednak znaczna część klientów przyjedzie zapewne własnymi samochodami i dlatego dla kierowców przewidziano aż 2300 miejsc parkingowych.

- Cały budynek składa się z pięciu poziomów, dwa z nich znajdują się pod ziemią i zostały przeznaczone na parkingi - mówi Emilia Szkudlarek, dyrektor marketingu Galerii Północnej.

Ruch na parkingu będzie jednokierunkowy, co pozwoli uniknąć kolizji. Specjalny system oświetlenia, czerwone i zielone światła, wskazywać będzie wolne miejsca. Jednak największą zaletą tego parkingu będzie możliwość odnalezienia swego auta, w przypadku, kiedy nie pamięta się, w którym miejscu zostało zaparkowane.

- Wystarczy tylko wpisać numer rejestracyjny samochodu w jednym z kiosków zlokalizowanych przy wejściach na parking, a system wskaże nam miejsce, gdzie zostawiliśmy nasze auto – tłumaczy Emilia Szkudlarek.

Takie działanie możliwe będzie dzięki systemowi kamer odczytujących rejestrację wjeżdżających pojazdów. Ponadto, dzięki tym kamerom zwiększy się bezpieczeństwo na parkingu.

Na poziomie -2 znajdą się też m.in. hipermarket Carrefour i klub fitness Calypso. Parking zajmie także część dachu, sąsiadującą bezpośrednio z kinem Cinema City, restauracjami i ogrodem. Na dachu planowana jest bowiem zielona przestrzeń rekreacyjna z placem zabaw dla dzieci i sceną koncertową.

Nawieziona jest już ziemia, a specjalnie dobrana roślinność, nie wymagająca głębokiego ukorzenienia, czeka na rozplantowanie. Półkolem stoją tzw. żywe domki, czyli szałasy, które niedługo pokryją się zielenią i zakwitną. Są już urządzenia placu zabaw i drewniane tarasowe podesty. Obok powstanie scena o nieregularnych kształtach. W weekendy będą się tu odbywały przedstawienia i animacje dla dzieci. Planowane są też koncerty jazzowe i spotkania sąsiedzkie dla dorosłych.
Na terenie budowy Galerii Północnej codziennie pracuje około  tysiąca pracowników generalnego wykonawcy, którym jest znana na warszawskim rynku budowlanym firma UNIBEP. Większość lokali została już przekazana najemcom, którzy rozpoczęli w nich prace wykończeniowe.

- Będziemy mieli zarówno polskie, jak i europejskie marki. Niektóre z nich będą debiutować w Polsce, jak chociażby sklep, który dostarcza zabawki na brytyjski dwór królewski – mówi Emilia Szkudlarek.

Galeria Północna, mająca szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w północnej części Warszawy, otwarta zostanie zgodnie z przewidywaniami w trzecim kwartale tego roku. Zrozumiałe zaniepokojenie oczekujących na inaugurację obiektu mieszkańców Białołęki, wywołały unoszące się 1 maja nad galerią kłęby czarnego dymu. Jak się okazało, ogień objął pokryty papą dach budynku. Spaliło się około dwudziestu metrów kwadratowych, czyli niewielki procent, liczącej ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Pożar ugaszono szybko i sprawnie, nikomu nic się nie stało. Dyrekcja galerii zapewnia, że poniesione straty są niewielkie i nie wpłyną na zmianę terminu otwarcia obiektu.

Joanna Kiwilszo