Przychodnia dla Zwierząt

Mydliny

Proszę Szanownych Państwa, miesięcznice zrodziły kontrmanifestacje. To niezaprzeczalna prawda. Brak dowodów na dowody, pomnikomus, brak profesjonalizmu przeciw autorytetom, atmosfera spisków, agentur, ataków, helu, oskarżeń, fenomen obrońców krzyża, fenomen kapłanów po każdej stronie sporu. Z autentycznej tragedii zaczyna się rodzić się opera mydlana. Po co?  

Aliści co z Katyniem, Ostaszkowem, Starobielskiem, Kozielskiem? Od 2010 roku nie było ani jednej rządowej delegacji na naszych wspólnych grobach.

Wróćmy do rozważań o szczurach i śmieciach. W pozostawionych, nadających się do zjedzenia odpadkach, namnażają się gryzonie. One właśnie rozsiewają to, czym zajmuje się bakteriologia. A jest to nauka boleśnie wiarygodna. Leptospiroza jest faktem od stuleci. Kuzynka syfilisu i boreliozy jest krętkiem, występującym w wielu odmianach biologicznych. Najpopularniejsze to leptospira canicola, icterohaemorrhagiae, pomona,

Rezerwuarem zarazków są oczywiście wysypiska śmieci, oczka wodne, stare szklarnie, magazyny, miejsca pachnące pleśnią, bagniska, polowania i spacery w nowych miejscach nad wodą, a także uchybienia w procedurach weterynaryjnych.

Dla przykładu: nie powinno się importować psów rasowych bez kompletu szczepień ochronnych. Ważne jest, aby unikać miejsc popowodziowych i rozlewisk po intensywnych opadach. Bardzo ważnym wektorem są Wasze resztki, pozostawione po biesiadach na świeżym powietrzu. Uwierzycie?! Jak bardzo się ucieszyłem, jadąc ścieżką rowerową na wysokości ZOO na widok dziecka wracającego znad Wisły ze zgniecioną puszką po napoju wciśniętą w tylną kieszeń spodni. Dziękuję.  

Jeżeli już wystąpią objawy, to przypominają choroby pokleszczowe, ponieważ przy silnej gorączce pojawia się krwiomocz i żółtaczka. Leptospiroza to choroba jak pokleszczowe. To choroba siódmego dnia po.

Jeżeli po tygodniu od wycieczki lub ucieczki pojawi się apatia z gorączką, żółtaczka i wspomniany wcześniej krwiomocz, jest to wskazanie do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Po wykluczeniu babeszjozy, zaczynamy zwalczać krętki.

Dokładniejsza diagnostyka polega na przeprowadzeniu posiewów bakteryjnych z krwi i moczu, a także na testach serologicznych. Antybiotyki, którymi dysponujemy, działają antyboreliozowo i antyleptospirozowo. Dzięki nim możemy zwalczać wszystkie krętkowice. Na szczęście, leptospiroza przytrafia się rzadko. Od 1984 roku miałem trzy przypadki u psów. Jeden importowany jamnik z Niemiec, jeden polujący wyżeł, jeden cane corso zarażony przy rozbiórce szklarni. Dobrą wiadomością jest to, że dysponujemy szczepionkami przeciwko tym bakteriom. Złą, że leptospiroza może być zoonozą.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684,
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług