Chłodnym okiem

Czas wyborów

Szanowni Państwo, trwa głosowanie, głosowanie nad projektami IV edycji budżetu partycypacyjnego. Rozpoczęło się 14, a zakończy 30 czerwca. W ramach tej edycji możemy jako mieszkańcy Pragi w sposób bezpośredni zdecydować, na co w 2018 roku zostaną wydatkowane trzy miliony złotych. Zespół ds. budżetu partycypacyjnego, którego po trzech latach przewodniczenia w tej edycji jestem wiceprzewodniczącym, zdecydował, że jeden milion kierujemy na wydatki ogólnodzielnicowe, a po kolejnym milionie na projekty zgłoszone na północ i południe od linii ulic Targowa-Radzymińska.

Po ostatecznej weryfikacji projektów pod kątem zgodności z regulaminem, zespół dopuścił do głosowania 32 projekty ogólnodzielnicowe oraz 25 projektów na północ i 27 projektów na południe od linii Targowa Radzymińska. Wartość wszystkich projektów przekracza 10 milionów złotych. Przed nami więc trudne decyzje. Głosować można zarówno przez internet, jak i osobiście w siedzibie urzędu przy Kłopotowskiego (14-30.06 w godzinach pracy urzędu), a także w wyznaczonych terminach w administracjach przy Burdzińskiego 7 (28.06 od 13 do 19) i Mackiewicza 11 (21.06 od 11.30 do15.30). Nowością będzie uruchomiony punkt plenerowy w dniach 27 i 29 czerwca w godz. 13-19 na skwerze przy Jagiellońskiej 47. Mam świadomość pewnego niedosytu z Państwa strony. W wielu rozmowach pojawia się ten sam wątek braku realizacji zwycięskich projektów. Staram się jako radny monitorować ich przebieg i na bieżąco dzielić się z Państwem uzyskanymi informacjami. W roku ubiegłym zwycięskich projektów było 37, z czego połowę miała zrealizować dzielnica, a połowę jednostki miasta. Stan realizacji na chwilę obecną oceniam negatywnie, ale to dopiero połowa roku. Tak na marginesie, inwestycje to nie jest mocna strona PiS-owskiego zarządu dzielnicy na Pradze Północ.

Będę się dopytywał o to w moich interpelacjach, które możecie znaleźć Państwo na stronach urzędu. Wśród tegorocznych projektów dominują - podobnie jak w latach poprzednich - projekty proekologiczne i infrastrukturalne. Najdroższy został wyceniony na 800 tys. złotych, a najtańszy na niecałe 4 tysiące. Znajdziecie tu Państwo projekty nowe, jak i takie, które nie zyskały uznania w poprzednich edycjach i zostały ponownie zgłoszone. Ja osobiście zagłosowałem w sumie na 16 projektów. Wsparłem pomysły proekologiczne i dotyczące transparentności prac samorządu. Budżet partycypacyjny to dobra szkoła świadomości obywatelskiej, a więc Szanowni Czytelnicy, do urn.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl