Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Po co likwidować chirurgię dziecięcą w Szpitalu Bielańskim?

Propozycja likwidacji chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim wzbudza emocje już od kilku miesięcy. Czy przeniesienie tego oddziału do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika jest dobrym rozwiązaniem? Według mnie nie. Podobnie uważają tysiące mieszkańców sprzeciwiających się tej decyzji. Niemniej jednak pod koniec maja rada społeczna Szpitala Bielańskiego podjęła taką właśnie decyzję. Jej skutki będą odczuwali także mieszkańcy innych dzielnic, a nawet miejscowości podwarszawskich.

W Warszawie oddziały chirurgii dziecięcej znajdowały się jak dotąd w szpitalach: Bielańskim oraz przy ul. Niekłańskiej. A pod Warszawą - w Dziekanowie Leśnym. Nic więc dziwnego, że propozycja przeniesienia tego oddziału z jednego szpitala do innego (przy ul. Kopernika) spowodowała reakcję mieszkańców. Reakcję sprzeciwu. Mimo to decyzja zapadła. Jak jest ona argumentowana? Tym, że w nowej placówce będą lepsze warunki do leczenia, a w obecnej obłożenie było za niskie. Zwolnione zaś w ten sposób miejsce ma zostać wykorzystane do zwiększenia wydajności SORu w Szpitalu Bielańskim.

Warto jednak spojrzeć na kwestię umiejscowienia chirurgii dziecięcej w Warszawie pod kątem demografii w naszym mieście. W której dzielnicy jest najwięcej dzieci? Na Białołęce, a więc w dzielnicy sąsiadującej z Bielanami. Z dotychczasowej placówki korzystały też: Bemowo, Jabłonna czy Legionowo. Zabranie oddziału z Bielan i przeniesienie go do Śródmieścia spowoduje utworzenie „dziury” w północnej części Warszawy. A więc, jeżeli planować poprawę warunków leczenia dzieci, to raczej poprzez podnoszenie standardów w Szpitalu Bielańskim, a nie przenoszenie oddziału w zupełnie inne miejsce.

Mam nadzieję, że decyzja ta zostanie jeszcze rzetelnie przeanalizowana przez decydentów, a więc przede wszystkim władze miasta. Bardzo ważny jest równomierny rozwój Warszawy, taki, który zagwarantuje dobry dostęp do usług medycznych mieszkańcom wszystkich dzielnic. Dlatego zdecydowanie wskazane jest, aby szukać alternatywnych rozwiązań.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie
„Inicjatywa Mieszkańców Warszawy”
Koło „Inicjatywa Mieszkańców Białołęki”