Przychodnia dla Zwierząt

Wrota

Proszę Szanownych Państwa, tak jak wrotami do upadku demokracji jest zdegradowanie Trybunału Konstytucyjnego, tak wrotami do ubezwłasnowolnienia społeczeństwa jest populizm oparty na niedouczeniu, fałszywej religii, nałogach, państwowych jałmużnach. Aliści, czy wygra w nas trzeźwość umysłu czy twarze ukryte pod Julią?

Filarem demokracji jest to, co nieodbieralne. Dawna Solidarność, ta ze szkalowanym Wałęsą, wzięła się z poziomu tyci, tyci z minimum potrzeb i godności. Nie z willi podarowanej przez czerwonych oprawców.

Papierosy, alkohol i marihuana to dożynki państwowego populizmu. Tak długo jak PISda, POda, he, he KUKIZda, PETRU… aaaa, sorry, szacun ten nie da, każe zarobić, SZYDŁOda, MONda, MENda itd. TRYBUNAŁ i PREZYDENT podpiszą i w dzień, i w nocy wszystko, byście w imieniu prawa nie mieli praw. Tak działa populizm.

Główny powód drugiej części felietonu jest taki, abyście nie śmiecili. Piszę, aby uświadomić Wam, że konsekwencją nosicieli koszulek z napisem „śmierć wrogom Ojczyzny” i „1944 pamiętamy” przy kotwicy P jest odurzony pseudopatriotyzm. Tony śmieci nad Wisłą, w parkach, przy drogach, parkingach leśnych. Proszę Szanownych Państwa patriotyzm to czystość.

Każdy śmieć, który może być pokarmem dla szczurów i innych gryzoni, może być przyczyną choroby Wella. Jednostka ta pochodzi z grupy leptospiroz. Typowym szczepem z całej rodziny leptospiroz jest leptospiroza icterohaemorrhagie.

Co jest ważne, źródłem zarażenia jest mocz gryzoni, który spotkać może Wasz kot, Wasz pies lub inne ukochane zwierzątko, które przytulacie, całujecie jak ja swojego przyjaciela Tofika.

Wystarczy mała ranka przy paznokciach, kąpiel w zarażonej rzece lub jeziorze, połknięcie odrobiny wody z krętkami, aby się zaczęło. Leptospiry uwielbiają to, co w nas jest miękkie: nerki, śledzionę, wątrobę. Tam bakterie namnażają się i po wysyceniu ilością zarazków, bezczelnie pojawiają się we krwi.

Po tygodniu uczty w mięciutkich tkankach, pojawią się pierwsze objawy. Gorączka, zapalenie nerek, zapalenie wątroby, zapalenie wielomięśniowe.

Zarażone zwierzę będzie reagowało bólowo na przytulanie, dotyk, może mieć też zażółcenia błon śluzowych i języka. Może sprawiać wrażenie bardzo chorego na nie wiadomo co. I teraz - jak rozpoznać wroga? Nawet dla lekarzy weterynarii jest zadanie trudne, gdyż leptospirozy zdarzają się rzadko. Pierwsze to brak szczepień w tym kierunku, drugie to zmiana miejsca, wycieczka nad wodę lub spacer w terenie powylewowym. Oczywiście, problem ujawnia serologiczne badanie krwi. Wniosek - najlepiej zaszczepić, ale przede wszystkim dbać o czystość, nie wyrzucać śmieci byle gdzie.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl
pełen zakres usług