Otwarte w Soboty w Centrum Kreatywności Targowa

Jeszcze nie tak dawno wydawać by się mogło, że już wkrótce z Warszawy na dobre znikną małe, klimatyczne zakłady rzemieślnicze. Kto jeszcze dziś nosi rozklejone buty do szewca, skoro nowe kosztują niemal tyle co naprawa?

Na szczęście znaleźli się ludzie, dla których obraz miasta bez rzemieślników stałby się pusty i smutny. Powstało kilka co najmniej inicjatyw, które przywracają pamięć i znaczenie tego sektora przedsiębiorczości, wpisującego się doskonale w idee idące pod prąd zakupowemu szaleństwu, idee szacunku do tworów ludzkich rąk i przedmiotów wykonanych lub przywróconych do życia pieczołowicie i z pasją. Jedną z tych inicjatyw jest Centrum Kreatywności Targowa na ul. Targowej 56 na warszawskiej Pradze. Pod tym adresem stoi pięknie zrewitalizowana kamienicy Mintera z 1867 r. Tu artyści, rzemieślnicy, przedsiębiorcy sektora kreatywnego wynajmują pomieszczenia biurowe na preferencyjnych warunkach. Oprócz tego znajdują się tu sale konferencyjne, powierzchnie wystawiennicze, concept store, czyli miejsce na promocję pomysłów inkubowiczów oraz przestrzeń eventowa.

Tutaj aż do końca września realizowany jest cykl spotkań Otwarte w Soboty, dedykowany szeroko rozumianej branży kreatywnej oraz mieszkańcom Warszawy, którzy chcieliby przedsiębiorców tej branży poznać. Stałym elementem spotkań są wystawy twórców – artystów malarzy, fotografów, ceramików, designerów. Przedmiotem dotychczasowych wystaw były też autorskie przytulanki i ręcznie tkane ubiory. Każde spotkanie to także okazja do zabawy: mali artyści znajdą coś dla siebie na warsztatach kreatywnych prowadzonych przez artystki z Wawa Design Festiwal. Każdy, niezależnie od wieku może poczuć dziecięcą radość zabawy podczas testowania miejskich gier animacyjnych Games Development lub interaktywnych gier Funtronic. Po południu zaś Iwo Zmyślony, krytyk sztuki, filozof, przedstawia wybranych artystów, związanych z Pragą. Jest czas na rozmowę i na zadawanie pytań twórcy.

Wybrane soboty cyklu to także spotkania panelowo-networkingowe dla branży kreatywnej. To doskonała okazja do spotkań we własnym gronie, nawiązania nowych kontaktów, wyrażenia problemów i trudności, z jakimi borykają się artyści, rzemieślnicy, twórcy. Na każde spotkanie zaproszeni są goście, którzy w formie miniwykładu opowiadają o kondycji sektora lub dzielą się własnym doświadczeniem i receptą na sukces. Spotkania mają nieszablonowy charakter, jak przystało na branżę kreatywną. Na ostatnim spotkaniu tematem kreacji były produkty kulinarne, które następnie z wielkim apetytem i radością zostały wspólnie zjedzone. Ale spotkania Otwarte w Soboty to także szansa na promowanie się. Forma dowolna: można wcześniej zgłosić się do organizatorów, Fundacji Wspierania Edukacji i Rozwoju Innowatorium, i umówić się w jakiej formie można zaprezentować swoje wyroby, dzieła na wystawie. Można również przyjść po prostu np. z ulotkami w wyznaczone na spotkania soboty, o dowolnej godzinie pomiędzy 12 a 19 – w takich godzinach odbywa się Otwarte w Soboty. Wszystkie atrakcje dostępne są za darmo zarówno dla przedstawicieli sektora kreatywnego jak i zwiedzających.

Oto daty spotkań Otwarte w Soboty:
16.09, 30.09 - zwiedzanie Centrum Kreatywności Targowa, wystawa prac, spotkania autorskie, gry animacyjne i interaktywne, warsztaty kreatywne dla dzieci, wykłady i panele networkingowe dla sektora kreatywnego,
Z organizatorem można się kontaktować mailowo: ckt@innowatorium.org
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.