Galeria czwartej generacji otwarta

Mieszkańcy Białołęki licznie przybyli w czwartek, 14 września, na otwarcie Galerii Północnej przy ulicy Światowida. To pierwsze wielko-powierzchniowe centrum handlowe w tej części Warszawy i zarazem pierwsza tej wielkości galeria handlowa oddana do użytku w stolicy od 10 lat.

Białołęka ma wreszcie nowoczesne centrum handlowe, które poza hipermarketem i siecią sklepów oferuje klientom możliwość rekreacji i ciekawej  rozrywki. Galeria nowej, czwartej już generacji ma bowiem być nie tylko miejscem zakupów, ale również miejscem spędzania wolnego czasu, odpoczynku oraz miejscem spotkań ze znajomymi. Tak pomyślana jest właśnie Galeria Północna.

Powstała na pięciohektarowej działce pomiędzy ulicą Światowida a Traktem Nadwiślańskim, w centralnym punkcie dynamicznie rozwijającej się dzielnicy; w miejscu, gdzie mieszka mnóstwo młodych ludzi, głównie rodzin z małymi dziećmi. Zaprojektowana przez studia APA Wojciechowski Architekci oraz Moshe Tzur Architects jest niewątpliwie obiektem niezwykłym. Wyróżnia się nie tylko elegancją stalowo-białej, przeszklonej fasady, ale również funkcjonalnością i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi wnętrza. Przede wszystkim jednak jest bezpieczna.

- Takiego nagromadzenia urządzeń i instalacji bezpieczeństwa nie ma żadna inna galeria – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Kroenke, dyrektor generalny inwestora, firmy GTC. – To są instalacje, których nie widać, ale one powodują, że możemy czuć się bezpiecznie. Mamy tu około 4 500 czujek systemu pożarowego, około 4 700 głośników dźwiękowego systemu ostrzegawczego, a ogólnie punktów, które kontrolujemy, jest w galerii około 15 tysięcy.

Poza tym, że jest bezpieczna i przyjazna dla klientów, galeria jest miejscem przyjaznym środowisku. Została stworzona w systemie certyfikacji LEED (Leadership in Energy & Environmental Design), zakładającym minimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie.

- Ma to odzwierciedlenie zarówno w zastosowanych rozwiązaniach technicznych, jak i w architekturze – wyjaśnia Agnieszka Nowak, dyrektor Galerii Północnej. – Przeszklenia pozwalają na wpuszczenie do środka obiektu dużej ilości naturalnego światła, a samej bryle nadają lekki, przyjazny wygląd. Zależało nam, aby pomimo znacznej powierzchni, obiekt wpisywał się wyglądem i funkcją w charakter okolicy. Galeria Północna powstała w dzielnicy z dużą ilością zieleni, a więc i my także zadbaliśmy, aby w miejscach rekreacji dominowała naturalna roślinność. Dzięki temu, że na dachu galerii posadzone zostały prawdziwe drzewa i krzewy, przestrzeń staje się elementem zielonych płuc Białołęki.

W trosce o ochronę środowiska w Galerii Północnej zastosowano specjalny system BMS, pozwalający na zmniejszenie zużycia energii oraz system tzw. strażnika mocy, który ma za zadanie nie dopuścić do pracy galerii w granicznych górnych wartościach obciążenia. Niesamowite wrażenie robi też wentylacja obiektu - posiada on 45 dużych central wentylacyjnych.

W Galerii Północnej czeka na klientów ponad 200 sklepów flagowych polskich i zagranicznych marek. Wśród najemców znajdą się dobrze znane i lubiane sieci, pełnowymiarowy hipermarket Carrefour, 11-salowe kino Cinema City, nowoczesny klub fitness Calypso, placówka Enel-Med oraz strefa gastronomiczna z ponad 20 lokalami, serwującymi dania ze wszystkich stron świata. Ofertę obiektu uzupełniają butiki i pop-up store’y, wśród których znajdują się marki debiutujące w Warszawie, a nawet w Polsce.

I tak, klienci po raz pierwszy skorzystają z oferty sieci Zarina i Love Republic, butiku z ubrankami dla dzieci Newbie, sportowej oferty sieci 4faces i Go Sneakers oraz produktów wyposażenia wnętrz marki Homla. W Galerii Północnej po raz pierwszy pojawi się także brytyjski Hamleys – jedna z największych na świecie sieci sklepów z zabawkami i oficjalny dostawca zabawek dla najmłodszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Dzięki licznym przestrzeniom do odpoczynku i rekreacji, takim jak ogród na dachu z placem zabaw dla dzieci, szachami i bulodromem, skate park, siłownia plenerowa czy place z fontannami, Galeria Północna wydaje się być świetnym miejscem na spędzenie czasu wolnego z rodziną. Swoim klientom oferuje jeszcze wiele innych atrakcji. Warto wspomnieć o oświetleniu. Przy wejściu od strony ulicy Światowida zainstalowano szereg lamp kinetycznych, które zmieniając kształt i kolor, tworzą przestrzenne figury i wywołują niesamowite wrażenia optyczne.

Jak każde szanujące się centrum handlowe, Galeria Północna ma oczywiście fontanny, ale największą jej ozdobą jest ogromna, 24-metrowa rzeźba ze stali nierdzewnej, zatytułowana „Wir”. Dzieło to, wykonane przez jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich artystów współczesnych, Oskara Ziętę, stanęło w centralnym punkcie galerii.

Do Galerii Północnej można wygodnie dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. W tym celu ulica Światowida, od Traktu Nadwiślańskiego do ulicy Modlińskiej, została poszerzona do dwóch pasów. Na wyremontowanym odcinku powstała nowa sygnalizacja świetlna. Obok Galerii Północnej obecnie zatrzymują się wszystkie, nawet przyspieszone autobusy (przystanek Milenijna), a dodatkowo powstał też nowy przystanek tramwajowy, zlokalizowany przy Trakcie Nadwiślańskim.

Wielkie otwarcie Galerii Północnej trwało trzy dni, od południa 14 września kiedy to przecięto czerwoną wstęgę, do wieczora 17 września. W tym czasie ponad 150 sklepów przygotowało dla klientów specjalne rabaty, konkursy i animacje. To jednak nie koniec atrakcji. Świętowanie rozpoczęcia działalności zakończy się dopiero w weekend 29 września – 1 października podczas wielkiej imprezy powitalnej z udziałem popularnych gwiazd filmu i estrady.

Joanna Kiwilszo