Smacznie i zdrowo z Galerią Wileńską

W sobotę 16 września Galeria Wileńska zaprosiła dzieci na kolejne warsztaty z cyklu Mali Prascy Ekolodzy. Tym razem Wesoła Marchewka i Zdrowy Groszek zachęcały dzieci do jedzenia warzyw i owoców, a także uprawiania gimnastyki.

Ogólnie wiadomo, że pozytywne nawyki należy wyrabiać od najmłodszych lat. Wiadomo również, jak trudno namówić dziecko, aby zamiast frytek i hamburgera zjadło sałatkę owocową i marchewkę. Tego trudnego zadania podjęli się w Galerii Wileńskiej nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. króla Stefana Batorego na Pradze. Przy pomocy zabawnych, kolorowych asystentów, Wesołej Marchewki i Zdrowego Groszka starali się w ciekawy i atrakcyjny sposób przekonać dzieci do zdrowego odżywiania.

W kąciku kulinarnym dzieci dowiadywały się, jak przygotować zdrowe i smaczne śniadanie. Jedną z propozycji, która małym uczestnikom warsztatów bardzo przypadła do gustu, były wafle ryżowe posmarowane miodem i serkiem naturalnym, z dodatkiem sezonowych owoców. Dużym powodzeniem wśród małych eko-kucharzy cieszyła się też sałatka owocowa, przygotowana z bananów, gruszek, borówek amerykańskich, granoli, jogurtu i miodu.

Były wykłady, a po nich konkursy, na przykład wykład na temat piramidy zdrowia, po którym, na planszach z pustą piramidą dzieci miały narysować zapamiętane produkty na odpowiednich poziomach. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i słodkie upominki. Podczas innego wykładu dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo siedzieć w ławce oraz jak nosić tornister. Szkolni trenerzy poprowadzili też lekcję gimnastyki, którą uatrakcyjnił występ dziewczynek ze szkolnego koła tanecznego.

Zabawy z Marchewką i Groszkiem, wyczarowywanie warzyw i owoców z kolorowego papieru oraz gry planszowe sprawiły, że kolejne warsztaty z cyklu Mali Prascy Ekolodzy, poświęcone promowaniu wśród dzieci zdrowego stylu życia były bardzo udane. Zapewne i dorośli mogli się tego dnia dużo nauczyć.

Joanna Kiwilszo