Zabawa na Ząbkowskiej

„W imieniu zarządu Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy serdecznie zapraszam Państwa do udziału w kolejnej edycji cieszącego się ogromną popularnością wydarzenia „Noc Pragi i Święto ulicy Ząbkowskiej” 9 września” zachęcał burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.00, zakończyła około 22.30. Na scenie przy ul. Ząbkowskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Brzeską, jako pierwszy wystąpił ksiądz Bogusław Kowalski, proboszcz parafii św. Floriana, ozdobiony opaską „Artysta”. Skupił się na anegdotach z życia Kościoła. Opowiedział też o swoich pasjach: sporcie i humorze. Jego zdaniem – KS „Legia” to jest potęga. Niektórzy nazywają tego księdza „mistrzem kropidła”. Opowiedział o dzieciach, które potrafią być bardzo bystre. Zachęcił do wspólnego śpiewania piosenki „Wielka sława to żart”.

Potem Lilianna Lach, radna z Targówka, zaprosiła na scenę dzieci, biorące udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Na szlachetny cel zebrano już 10 ton!

Burmistrz Wojciech Zabłocki przypomniał, ż zaprosił mieszkańców Pragi do udziału w akcji charytatywnej – pomocy dla osób poszkodowanych przez sierpniową nawałnicę na Pomorzu. Mieszkańcy chętnie wsparli tę akcję.

Potem na scenie wystąpił Teatr SABAT – pierwszy nowoczesny balet w Polsce, kierowany przez Małgorzatę Potocką. Do każdej piosenki – tańca wykonawczynie miały inne stroje. Pomagali im panowie, m.in. w piosenkach: „Zacznij od Bacha”, „Ukochany kraj, umiłowany kraj”.

Potem wystąpili: Defis, Monika Lewczuk, HLA i gwiazda wieczoru – Margaret. Wcześniej zaprezentowała się Kapela Praska Czesława Jakubika, która 1 września obchodziła 29-lecie. Nie zabrakło takich przebojów, jak: „Warszawa da się lubić”, „Chodź na kamienne schodki”, „Nasze tango andrusowskie”, „Rzuć, bracie blagie i jedź na Pragie”.
Między występami było kilka krótkich pytań – konkursów na temat praskich obiektów; zapytano m.in., co powstanie po firmie „Koneser”.

Szacuje się że w imprezie wzięło udział około 2000 osób.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Dzielnicy Praga Północ; współorganizatorami: Dom Kultury „Praga”, Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego, a partnerami: „Królewskie”, Galeria Wileńska, Kino Praha, Warszawski Ogród Zoologiczny, Muzeum Warszawskiej Pragi i Metro. Patroni medialni: TVP3 Warszawa, Radio Eska, Nowa Gazeta Praska, Mieszkaniec i portal Twoja Praga.

K.